Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Bankalar Yaptırımları Çinli Ödeme Sistemleri ile Aşacak

Rusya'nın önde gelen bankaları, ekonomik yaptırımlar sonrası, Çinli ödeme sistemlerini kullanmaya hazırlanıyor. Detaylar geliyor...
Rus Bankalar Yaptırımları Çinli Ödeme Sistemleri ile Aşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken, batılı ülkeler Rus ekonomisini hedef almaya devam ediyor. Bugüne kadar Rusya’ya yönelik pek çok ekonomik yaptırım uygulandı. Son olarak Mastercard ve Visa, Rusya’daki operasyonlarını durdurduklarını duyurdular.

Artan yaptırımlar sonrası Rus bankalar farklı alternatiflere yönelmeye başlıyor. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Rus ödeme sistemi ödeme Mir ile Çinli ödeme sistemi UnionPay’in birlikte çalışacağı kartlar çıkartmak için çalışmalara başlandığını açıkladı.

Ülkede faaliyet gösteren bir diğer banka olan Alfa-Bank da, UnionPay ile çalışan kartlar çıkartılması için çalışmalara başlandığını, söz konusu sistemle 180 ülkede ödeme yapılabileceğini bildirdi. Rus Tinkoff bankası da “Mir-UnionPay” kartlarına yönelik çalışmalar yaptığını açıkladı.

Çin merkezli banka kart hizmetleri ağı olan UnionPay, dünya çapında 2 bin 500’den fazla kuruma destek veriyor. UnionPay altyapısı ile bugüne kadar 7 milyardan fazla kartın çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu