Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiyi Desteklemeyi Hedefleyen Romanya MB Faiz Oranını %1,25’e İndirdi

Romanya Merkez Bankası, Cuma günü yaptığı faiz indirimiyle şaşkınlık yarattı. Bu durum kuruma başka bir kriz için yetersiz kullanılabilir alan bıraktı.
Ekonomiyi Desteklemeyi Hedefleyen Romanya MB Faiz Oranını %1,25’e İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Romanya Merkez Bankası’nın (NBR) Cuma günkü hamlesi piyasalarda şaşkınlık yarattı. Çoğunluk tarafında beklenmedik olan harekette NBR, kilit faiz oranını yüzde 1,50’den yüzde 1,25’e düşürdü. Hareket, devam eden koronavirüs krizi ve enflasyon oranındaki yavaşlama ortasında ekonomiye destek olma hedefiyle geldi.

Yıllık enflasyon, Aralık ayında merkez bankasının orta nokta hedefi olan yüzde 2,5’in altında, Eylül 2017’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 2,1’e geriledi. Mevduat ve borç verme faiz oranları da 25 baz puan düşerek sırasıyla yüzde 0,75 ve yüzde 1,75’e çekildi.

Romanya gayri safi yurtiçi hasılası, 2020’nin üçüncü çeyreğinde önceki yıla göre yüzde 6’lık daralma tahmininden daha iyi olarak yıllık bazda yüzde 5,7 küçüldü.
Romanya 3Ç20 GSYH
Kaynak: Institutul National de Statistica

Romanya Merkez Bankası’nın hareketi üzerine yayımlanan ING notu, kararın çoğu piyasa oyuncusu tarafından beklenmedik olsa da para piyasasındaki son gelişmeleri izlediğini savundu. Ayrıca kararın zamanlamasının (işlem seansının sonunda Cuma günü), NBR’nin ihtiyatlı olduğunu ve ek gevşemeye karşı piyasanın tepkisiyle meşgul olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yerel pazar kapanırken beklenmedik faiz indirimi kararının ING bunun temel senaryosu olduğunu hatırlattı. Kısa süre önce iyi enflasyon ve ek gevşeme planlayan diğer Orta ve Doğu Avrupa merkez bankalarının ışığında, daha fazla faiz indirimi şansının yüksek olduğunu söylediğini de ekledi.

İlaveten tahmin edilenden daha yavaş bir toparlanma ve uzun süreli pandemik etkiler hakkındaki endişeler muhtemelen bu kararı vermenin merkezinde yer aldı.
 Romanya MB Faiz Oranını %1,25’e İndirdi
Kaynak: Trading Economics

“Aslında kurulun hiçbir toplantı gündemi olmadığı ve Cuma günü olduğu gibi oldukça sınırlı basın bültenleri göz önüne alındığında hala kriz modunda çalıştığı düşünüldüğünde; politika görünürlüğü ve öngörülebilirliği Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin en güçlüsü değil.” denilen notta; ekonomi sağlıklı bir toparlanma temposunda olsa bile faiz artırımına yönelik iştahın sınırlı kalacağına inandıkları aktarıldı.

Dolayısıyla, bu krizde sıfıra inmenin bir sonraki kriz için çok az veya hiç politika alanı bırakmadığının üzeri çizildi. Banka, geçtiğimiz yıl genel olarak 1 yüzde puanlık üç faiz indiriminin yanı sıra, ticari bankaların döviz yükümlülüklerinde asgari zorunlu karşılıklara indirimler ve gerektiğinde piyasa likiditesi sağlama taahhütleri vermişti.

Pandemiden önce bile Romanya, yıllarca süren siyasi istikrarsızlık ve mali cömertlikle aşınmış, genişleyen bir bütçe açığı ile mücadele ediyordu. Derecelendirme kuruluşları da Romanya için olumsuz görünümlerle en düşük yatırım derecesine sahipler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu