Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta 0,7 Puan Azaldı

TCMB, 2021’in Mayıs dönemine ait iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımladı.
Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs’ta 0,7 Puan Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nden elde edilen aylık verileri açıkladı. İktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE), 1746 işyerinden alınan yanıtlar üzerinden hesaplandı.

Buna göre RKGE, 2021’in Mayıs ayında, Nisan verilerine göre 0,7 puan azalarak 110,3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,3 puan azaldı ve 107,1 değerini aldı.

Endeksi artış yönünde etkileyenler gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler oldu.
Endeksi Artış ve Azalış Yönünde Etkileyenler
Kaynak: TCMB

Son üç aylık değişimlere bakıldığında üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenlerin lehine olan seyir zayıfladı. Buna karşın ihracat sipariş miktarında artış bildirenlerin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Bildirilen yanıtlara göre mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğunu söyleyenlerde artış gerçekleşti. Mevcut mamul mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu düşünenlerin sayısı ise bir önceki aya kıyasla azaldı.

Önümüzdeki üç aylık döneme bakıldığında üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenlerin zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında ise arttığı gözlendi. Söz konusu dönemde anket katılımcıları istihdam ve gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına yönelik artış yönlü beklentilerini azalttı.

Ortalama birim maliyetlerinde hem geride kalan üç ayda hem de gelecek üç ay için artış olacağını bekleyenlerin lehine olan seyir güçlendi. Gelecek üç ayda satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de güçlendi.

1746 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılması ile hesaplanan verilere göre önümüzdeki 12 ayda yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi 1,4 puan artışla %20,6 açıklandı.

Katılımcıların %76,1’i içinde bulunduğu sanayi kolunda genel gidişatın bir önceki aya göre aynı kaldığını söyledi. %11,8’i iyimser, %12,1’i ise kötümser beklentilerde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu