Yatırım yapmaya başla!

Qatar Investment Authority, Empire State’nin Yüzde 10’unu Satın Aldı!

Qatar Investment Authority, Empire State’nin Yüzde 10’unu Satın Aldı!

1931 yılında New York’ta inşa edilen Empire State, o güne kadar dünyanın en yüksek binası olan Chrysler Building’in elinden bu unvanı almayı başarmıştı. Ancak Empire State Binası, 1972 yılında Dünya Ticaret Merkezi‘nin (World Trade Center) açılışıyla birlikte en büyük bina unvanını kaptırmıştı. İhtişamlı yapısı ve büyük görkemiyle tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplamayı başaran Emrpire State, Hollywood sinemasının da ilgilisini çekmişti. Devasa yapıt, bir dönemler dünyayı kasıp kavuran film serisi; King Kong‘a da ev sahipliği yapmıştı.

Ancak bugün Empire State, 85 yıllık tarihinin en önemli günlerinden birini yaşıyor. Fransa merkezli ünlü gazete Le Figaro‘nun bugünkü haberine göre, Qatar Investment Authority, Empire State’in yüzde 10’unu satın aldı. Petrol ve doğalgaz zenginlikleriyle dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olan Katar’ın, bütçesini değerlendirmek üzere 2005 yılında kurulan Katar Yatırım Fonu’nun, Manhattan‘da sekiz ofis binası bulunuyordu. Empire State’in yüzde 10’unu satın almasıyla birlikte Katar Yatırım Fonu, toplamda dokuz ofis binasına sahip oldu.

Empire State’in yüzde 10’u için ne kadar ödendi?

Qatar Investment Authority, dünyanın en ihtişamlı binalarından biri olarak kabul edilen Empire State’in yüzde 10’unu tam 622 milyon dolar ödeyerek satın aldı. Ayrıca Katar Yatırım Fonu, dünyanın en değerli 10 otomobil markası arasında bulunan Volkswagen gibi kuruluşların hisselerini de elinde bulundurmasının yanı sıra Londra’daki en önemli mağazalardan biri olan Harrods‘un da sahibi. Katar Yatırım Fonu’nun gerçekleştirmiş olduğu bu yatırımlarla ilgili olarak; 2015 yılında Katar’ın Washington Büyükelçisi Mohammed Jaham Al Kuwari açıklama yapmıştı. Kawari açıklamasında, Katar’lı girişimcilerin özellikle ABD’de beş yıl içerisinde toplamda 35 milyar dolar yatırım yapacaklarını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum