Yatırım yapmaya başla!

Plastik Geri Dönüşüm Sektörü 2030 Yılında 4,3 Milyon Ton Üretim Planlıyor!

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) tarafından plastik geri dönüşüm sektörünün 2030 yılına ilişkin kapasite artırım hedefi 4,3 milyon ton seviyesinde belirlendi.
Plastik Geri Dönüşüm Sektörü 2030 Yılında 4,3 Milyon Ton Üretim Planlıyor!

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, sektöre ilişkin önemli açıklamalar kaydetti. Plastik geri dönüşüm sektörünün 850 bin ton üretim kapasitesi bulunduğunu açıklayan Gülsün, mevcut büyümenin aynı hızda devam etmesi durumunda 2030 yılında bu rakamın 4,3 milyon tona çıkmasının mümkün olabileceğini belirtti. Bunun yanında plastik ham madde ithalatının yarattığı cari açığın 2030’da %35,1 oranında azaltılmasını hedeflediklerini ekledi.

Gülsün, Türkiye ekonomisinde plastik geri dönüşüm sektörünün üretim ve istihdam açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Sektör İstihdam SağlıyorBu sektörde faaliyetlerine devam eden halihazırda 1039 lisanslı işletme bulunduğunu belirten Gülsün, bu sayede 350 bini aşkın vatandaşa istihdam olanağı sağlandığından söz etti. Sektörün büyüme performansını aynı şekilde devam ettirmesi durumunda 2030 yılı için büyük hedeflerin söz konusu olduğunu açıkladı.

Açıklaması sırasında plastik hurda ithalatının ve bunlar aracılığıyla elde edilen ürünlerin ihracatına da değinen Gülsün, gerçekleştirilen her 1 birim hurda ithalatı karşılığında 7 birimlik ihracat faaliyetinde bulunulduğunu açıkladı.

Gülsün, plastik sektörünün 2018 yılında 436 bin tonluk hurda ithalatı için 116 milyon doları gözden çıkarttığını anımsattı.

436 Bin Tonluk Hurda İthalatıArdından söz konusu bu hurdanın büyük bir kısmının Türkiye’de ham maddeye, daha sonrasında da mamule dönüştürülerek diğer ülkelere ihraç edildiğini söyledi. Bundan elde edilen döviz tutarının ise 770 milyon dolar olduğunu ekledi.

Ambalaj atıklarının önemli bir bölümünün Türkiye’de sokaklar ile kayıt dışı toplamalar yoluyla oluştuğunu, bununla birlikte işçiliğin yetersiz kaldığını ve cinsine göre ayrılmadığını söyleyen Gülsün, meydana gelen ham madde açığının hurda ithalatıyla giderildiğini ifade etti.

Bu yılın Haziran ayında 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya konulan Sıfır Atık Projesi’ne değinen Gülsün, bu projenin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de geri dönüşümü mümkün olan atıkların miktarının ve kalitesinin artacağını öne sürdü.

Açıklamalarını sürdüren Gülsün, yıllık plastik tüketiminin global bazda 370 milyon tonu bulduğunu ve bu rakamın 2050 yılında 1 milyar tonu aşmasının beklendiğini söyledi. “Bugün emekleme aşamasında olan küresel geri dönüşüm sektörünün ise 2050’de talebin yaklaşık %60’ını karşılayacağı öngörülmektedir.” dedi.

Bu sektördeki yatırımların son yıllarda özellikle Güney Kore, Çekya, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Sırbistan, Avustralya ve ABD gibi yerlerde arttığına dikkat çeken Gülsün, sektörün Türkiye’deki büyümesinin bu ülkeler ile paralel gittiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum