Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar ABD-Çin Savaşındaki Riskleri Hafife Alıyor Olabilir

Blackstone stratejisti, piyasaların ticaret savaşındaki riskleri hafife aldığını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Piyasalar ABD-Çin Savaşındaki Riskleri Hafife Alıyor Olabilir
Yorum

ABD-Çin ticaret savaşına dair umutların artması nedeniyle Wall Street’te hisseler bu hafta yükselse de Blackstone stratejisti Joseph Zidle, yatırımcıların fazla iyimser olabileceği konusunda uyardı.

Varlık yönetim firmasında baş yatırım stratejisti olan Zidle, ticaret savaşının yatırımcıların beklediğinden çok daha uzun süreceğini belirtti. Ve bunun da ekonomiyle finansal piyasalar üzerindeki etkinin “çoğu insanın düşündüğünden daha büyük” olabileceği anlamına geldiğinin üzerini çizdi.

Piyasaların daha fazla FED indirimine ve ticaret konusunda bir tür olumlu çözüme fiyatlandıklarını dile getiren Zidle, bu noktada duyarlılığın aşırı olduğunu öne sürdü.

Piyasalar FED Fiyatlanma Aşırı Duyarlılık “ABD ve Çin’in çok daha uzun, sürüncemeli ve belirsizlik dönemi için hazırlık yaptıklarını düşünüyorum” dedi. Stratejistin yorumları, Don Jones Endüstri Ortalama Endeksi’nin Perşembe günü yedinci düz günlük kazançlarını kaydetmesinin ve S&P 500 ile Nasdaq’ın üst üste üçüncü ardışık güne tırmanması üzerine geldi. Yatırımcı duyarlılığı, kısmen ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü Çin mallarındaki tarifeleri erteleme duyurusu ile yükseldi.

Trump’ın ilanından önce de dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, 16 tür ABD ürününü ek tarifelerden muaf tutma planlarını açıklamıştı.

Blackstone Stratejisti Piyasa Ticaret Savaşı Risk Hafife Alıyor Bu arada Reuters’ın haberine göre Uluslararası Para Fonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, iki ülke tarafından uygulanan tarifelerin 2020’de küresel ekonomik çıktıyı yüzde 0.8’ini azaltabileceğini belirterek sonraki yıllarda potansiyel olarak daha fazla zarara işaret etmişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise cevap olarak yeni IMF tahminini görmediğini ancak Amerika’daki etkisinin bu kadar önemli olacağını beklemediğini söyledi. Gelişmeler üzerine konuşan stratejist Zidle, ticaret savaşının şu an pek çoğunun farkında olmayabileceği istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini öngördü.

Birçok şirketin çok sayıda ülkeye yayılan karmaşık üretim zincirleri kurduğunu bu yüzden, bir ticaret savaşının kesin etkisini ölçmenin zor olduğunu aktardı. Ek olarak Trump’ın ticaret savaşını Avrupa ve Meksika gibi diğer ekonomilere uzatabileceğini söyledi. “Küresel ticaret gerçekten komplike, karmaşık ve iç içe geçmiş durumda. Ticaret savaşlarının ve para savaşlarının istenmeyen sonuçlarının, anlaşılmasının zor olduğunu düşünüyorum. Benim tahminim, çoğu insanın düşündüğünden daha büyük olacakları yönünde.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu