Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Piyasaları Suudi Arabistan’ın Yeni Enerji Bakanı Prens Bin Selman’a Odaklandı

Petrol piyasası uzmanı Croft, tüm gözlerin ülkenin küresel piyasaları istikrara kavuşturma yolunda devam edip etmeyeceğini görmek için Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanında olacağını söyledi.
Petrol Piyasaları Suudi Arabistan’ın Yeni Enerji Bakanı Prens Bin Selman’a Odaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Capital Markets’in küresel emtia stratejisi başkanı Helima Croft, Suudi Arabistan’ın enerji bakanında yaptığı değişiklik üzerine dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Nitekim Suudi Arabistan Kralı Selman, Enerji Bakanı Khalid Al Falih’in yerine oğullarından biri olan Prens Abdülaziz bin Selman’ı geçirdi. Al-Falih aynı zamanda Saudi Aramco’nun başkanlığından da alınmış, yerine ülkenin egemen servet fonunun başkanı Yasir Osman el-Rumeyyan getirilmişti.

Helima Croft da artık tüm gözlerin ülkenin küresel piyasaları istikrara kavuşturma yolunda devam edip etmeyeceğini görmek için Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanında olacağını söyledi.

Tüm Gözler Suudi Arabistan’ın OPEC Bağlılığı Olacak Atamanın petrol pazarı için inanılmaz derecede önemli olduğunu söyleyen Croft, yıllardır bu pazarda yer alan birçok insanın Prens Abdülaziz bin Selman’ı iyi bildiğini dile getirdi. Onun 30’dan fazla bir süredir bakanlıkta enerji konularında çalıştığının üzerini çizen uzman, Suudi Arabistan’ın OPEC delegasyonunun uzun zamandır bir üyesi olduğunu da aktardı. Ayrıca Abdülaziz’in Suudi Arabistan’ın petrol politikasına ya da OPEC’e yaklaşımını değiştirmesinin beklenmediği de belirtildi.

Bugünkü odağın diğer bakanlar, CEO’lar ve finansörlerin yanı sıra Abu Dabi’deki Dünya Enerji Kongresi’ne katılan yeni Enerji bakanı Abdülaziz’de olacağını söyledi.

Dünya Enerji Kongresi Odak Suudi Enerji bakanı Abdülaziz bin Selman Petrol gözlemcilerinin Suudi Arabistan’dan piyasaları yeniden dengeleme yolunda devam edip etmeyeceğini duymak isteyeceğini kaydeden Croft; “Rusya ile çalışmak istemeye devam edecekler mi? OPEC arz kesintileriyle uyumu tartışılacak Nijerya ve Irak gibi ülkelerle ne yapacaksınız? Prens Abdülaziz’in bugün Suudi Arabistan’ın buna bağlılığını sürdürdüğüne dair piyasaya güvence vermek için önemli bir zorluğu var.” dedi.

Pazarın temellerinin düzeldiğine inanan ancak piyasaların Trump gibi diğer faktörlerin insafına kalmış olabileceğini de anlatan Croft, hissiyatın çözülmemiş bir ticaret savaşı ortasında aşağı yönlü olmaya devam ettiğini belirti. “OPEC’in bütün yapabileceği, piyasalara çevik olacaklarını, kıvrak olacaklarını ve cevap vermeye hazır olacaklarını temin etmek. Yapabilecekleri hepsi, bu anlaşma için birlikte çalışmaya istekliliklerini ve kararlılıklarını göstermek” ifadeleriyle beklentiyi açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu