Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pelosi, Neal ve Lighthizer, Trump’ın USMCA Anlaşmasıyla İlgili Bir Sonuca Varamadı

Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkanı Richard Neal ve Ticaret Temsilcisi Richard Lighthizer, USMCA anlaşmasında çıkmaza girdi.
Pelosi, Neal ve Lighthizer, Trump’ın USMCA Anlaşmasıyla İlgili Bir Sonuca Varamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Demokratlar Meclisi ve Trump yönetimi, Perşembe günü yapılan bir toplantıda Başkan Donald Trump’ın yeni Kuzey Amerika ticaret anlaşmasıyla ilerlemek konusunda orta yol bulamadılar. Reuters tarafından bildirildiği üzere; iki taraf bu konuda bir anlaşmaya varamadılar.

Milletvekilleri ve Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri – Meksika – Kanada Anlaşması olarak bilinen anlaşma kapsamında emek ve çevre standartlarına ilişkin uygulama araçları konusunda Demokratların endişelerini gidermek için haftalardır çalışıyorlar.

Endişeleri Gidermeye ÇalışıyorlarBir haber ajansına göre; Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkanı Richard Neal ile görüşme yaparak tarafların ilerleme kaydettiğini söyledi. Buna karşın son bir anlaşmaya varılmadığını belirtti. Bununla birlikte Meclis, yıl sonuna kadar Trump’ın NAFTA’nın yerine geçen USMCA’yı onaylamaya hala oy verebileceğini ifade etti.

Demokratlar Lighthizer ile buluşmadan önce Pelosi gazetecilere konuştu. Pelosi, “Bugün 2020’den önce bitirmek için yeterli zamanın olacağı konusunda bir anlaşmaya vardığımıza bile emin değilim,” dedi.

Pelosi ve Neal’ın, Trump’ın ticaret temcilcisi ile yaptığı görüşme, bu hafta başlarında önemli bir işçi lideri ile görüşmeleri takip etti. AFL-CIO Başkanı Richard Trumka ile Salı günü yapılan toplantı sonrasında Pelosi, “Ticaret Temcilcisi, yeni NAFTA sözleşmesini Amerikalı işçiler için uygulanabilir hale getirdiğinde USMCA’da bir anlaşmaya varabiliriz,” demişti.

Trumka ile görüşmeler, anlaşmaya varamadıklarını söylemesinden bir gün sonra geldi. Trumka, “Çalışan insanlar için yapılmayan hiçbir anlaşmayı desteklemiyoruz ve yapmıyoruz,” dedi.

Trumka, Anlaşmaya İtiraz EdiyorTrump, yıl sonuna kadar anlaşmayı onaylatmaya çalışıyor. İş katili olarak karşı koyduğu NAFTA’nın yenilenmesi, 2020 seçimlerinden önce başkanın en önemli ekonomik ve siyasi önceliklerinden birisi oldu.

Trump yönetiminin, anlaşmayı onaylayarak ilerlemesini sağlamak için Meclis’e onay yasalarını sunması gerekiyor. Beyaz Saray metni gönderdiğinde USMCA’yı onaylamak için 90 günlük bir süreç başlatır. Meksika anlaşmayı onaylarken, Kanada henüz kabul etmedi.

Çalışma grupları ve Demokratlar, anlaşmanın Meksika’daki ücretleri artıracak ve ABD şirketlerinin güneydeki işlerini durdurmalarını engelleyecek kadar uzağa gitmeyeceğinden endişeleniyorlar.

Birçok işletme kuruluşu, en büyük iki ABD ihracat pazarında kesin olarak belirledikleri için anlaşmanın hızlı bir şekilde onaylanmasını istedi. ABD, geçen yıl sırasıyla Kanada ve Meksika’ya yaklaşık 300 milyar dolar ve 265 milyar dolarlık mal gönderdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu