Yatırım yapmaya başla!

Üretim Fazlalığı ve İhracat Azlığı Patatesin Kilogram Fiyatını 60 Kuruşa Düşürdü!

Türkiye genelinde hasadı süren patatesin kilogram fiyatı fazla üretim ve düşük ihracat nedeniyle 60 kuruşa kadar geriledi.
Üretim Fazlalığı ve İhracat Azlığı Patatesin Kilogram Fiyatını 60 Kuruşa Düşürdü!

Türkiye’nin pek çok bölgesinde hasadı hala devam eden patates, fazla üretim ve ihracatın az olması nedeniyle kilogram fiyatlarında düşüş gösterdi. Ürünün tarladaki kilogram fiyatı geçtiğimiz yıl 1,5 TL idi. Bu yıl kaydettiği 90 kuruş azalışla kilogramı 60 kuruşa kadar düştü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mahmut Çalışkaner, 2018 yılında patatesin kilogram fiyatının 1,5 lira olup ardından 2 liraya kadar çıktığını hatırlatarak bunun tüketiciye 5 TL civarında yansıdığını söyledi. Ardından bu yıl patatesin kilosunun 60 kuruştan satıldığını söyleyerek fiyatlardaki ciddi düşüşün altını çizdi.

Patateste yüksek girdi maliyetlerine işaret eden Çalışkaner, düşük fiyatlı üründen çiftçinin kazanç elde etmediğini, karın söz konusu olabilmesi için kilogramının en az 1 lira 30 kuruştan satılması gerektiğini belirtti.

Çalışkaner Patateste Yüksek Girdi Maliyetlerine İşaret EttiPatates üretimiyle dünyada ilk 10 arasında yer alan Türkiye’nin farklı bölgelerinde başlayan patates hasadı oldukça verimli geçiyor ve elde edilen fazla miktardaki ürün Kapadokya’da yer alan doğal yer altı soğuk hava depolarına aktarılıyor.

Üretim miktarının bir hayli fazla olması ve ihracat rakamlarındaki azlık sebebiyle kilogramı 60 kuruştan satılması özellikle düşük gelirli tüketicilerin yüzünü güldürüyor. Fakat aynı sevinç çiftçiler için söz konusu değil çünkü onlar durum böyle olduğunda kazanç sağlayamıyor.

Bu konuda devletten ihracatın artırılmasını talep eden patates üreticileri, bu sayede fiyatların yükselmesini ve karlarının artmasını istiyor.

Çalışkaner açıklaması sırasında Türkiye genelinde ortalama 5 milyon ton patates beklediklerini ve bunun 2 milyonluk bölümünün Kapodakya’daki depolara getirilmeye başlandığını bildirdi. Açıklamalarını sürdüren Çalışkaner, üretim alanlarındaki artışın rekolteyi yükselttiğini belirtti.

1 kilogram patatesin ortalama maliyetinin 1 lira olduğunu söyleyen Çalışkaner, depoya yollanan fazla miktarda patatesin çiftçiyi zor duruma soktuğunu tekrar dile getirdi.

Depodaki Patates Çiftçiyi Zor Duruma SokuyorPatates ihracatının artırılması konusunda çiftçilerde hemfikir olduğunu belirten Çalışkaner, bunun üreticilerin gelecek yıl rahatlıkla patates ekebilmelerini kolaylaştıracağını söyledi. Ardından devlet yetkililerinin patatesin dışa satımı konusunda bazı girişimlerde bulunmasını talep etti.

Kapadokya’daki depoları “Türkiye’nin doğal klimaları” olarak nitelendiren Çalışkaner, bu depolar sayesinde ürünlerin aylar boyunca tazeliğini koruyarak tüketicilere sunulduğuna işaret etti. Ardından söz konusu bu depolarda ortalama 2 milyon ton patatesin muhafaza edilebildiğini ifade etti.

Diğer taraftan bölgede bulunan bir yer altı deposun yetkilisi Mehmet Demirci de bazı açıklamalar yaptı. Tarladan soğuk hava depolarına aktarılan patates sevkiyatının Ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini söyleyen Demirci, bu yıl Mayıs ayı başına kadar Türkiye’nin patates ihtiyacının buradan karşılandığına dikkat çekti. Ardından Çalışkaner’in açıklamalarıyla paralel olarak üretim fazlalığı ve ihracat azlığı sebebiyle fiyat düşüşlerine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum