Yatırım yapmaya başla!

Patates Ekim Alanı 5 Yılda 29 Bin Hektar Azaldı

Son yıllarda üretim tercihindeki değişiklik, zirai hastalıklar ve verim düşüklüğü gibi sebepler tarım alanlarının azalmasına sebep oldu. 2012-2017 yılları arasında patateste ekili alanı 29 bin 235 hektar azaldı.
Patates Ekim Alanı 5 Yılda 29 Bin Hektar Azaldı

Rekabet Kurumu’nun hazırladığı ön araştırma raporunda patates ve soğanda stok yapılmadığı gibi, ekili alanlarında son yıllarda ciddi anlamda düşüş gösterdiği belirtildi.

Rapora göre en başta zirai hastalıkları gibi faktörler ekim alanlarının azalmasına sebep olurken, 2012 yılından 2017 yılın kadar patatesin ekildiği toplam alanın 29 bin 235 hektar azaldığı bildirildi. Özellikle Orta Anadolu tarafında baş gösteren siğil hastalığının verimi düşürdüğü ve ürün tercihinin değiştirilmesine sebep olduğu vurgulandı.

2012 – 2017 yılları arasında toplam soğan ekili alanı 14 bin 670 hektar azaldı.

Her iki tarım ürününün ekim alanı son beş yıl içerisinde düşüş gösterirken, soğanda artan verimden dolayı üretimde sıkıntı yaşanmadı. Son günlerde kamuoyunda yankı uyandıran soğan stokçuları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçulara baskın yapılması talimatı, raporda bu konu ile ilgili bölüme de yer verilmesine sebep oldu.

Buna göre depolama gibi bir durumun mümkün olmadığı ifade edilirken “İlgili ürünlerin depolanmadığı ve bir önceki yıl ürünlerinin de artık depoda bulunmadığı dikkate alındığında, teşebbüslerin ilgili pazarlarda rekabet karşıtı bir eylemde bulunması ihtimalinin, sadece depolardaki ürünlerin pazara sunulduğu bir döneme nazaran düşük olduğu değerlendirilmektedir.” açıklaması yapıldı.

Ticaret Bakanlığınca elde edilen verilere göre 2017 yılı itibarıyla soğan ve patates ticareti yapan 3 bin tüccar, pazarcı ve komisyoncu bulunuyor.

Raporda Mayıs başından Temmuz ayının ortasına kadar fiyatlarda artış olduğu, bu zaman diliminin bir önceki yıl ürünlerinin artık depolarda bulunmadığı bir dönemi ifade ettiği belirtildi. Fiyat artışlarının sebepler arasında; ekim alanlarının azalması, verim düşüklüğü, üretim tercihleri, mevsimsel etkiler ve zirai hastalıklar olduğu söylendi.

Raporun sonuç kısmında ise 4054 sayılı kanunun 4. maddesi kapsamında herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığının anlaşıldığı bildirildi. Rekabet Kurumu’nun hazırladığı araştırma, depolama konusuna açıklık getirirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada soğanın yılda iki defa hasat veren bir ürün olduğunu ve stokçuluk yapan fırsatçılara izin vermeyeceklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum