Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin En Büyük Kuruluşu PG&E İflas Başvurusunda Bulundu

ABD’nin en büyük kuruluşu PG&E (Pasifik Gaz ve Elektrik) iflas başvurusunda bulundu. Detaylar haberimizde;
ABD’nin En Büyük Kuruluşu PG&E İflas Başvurusunda Bulundu
Yorum

ABD’nin en büyük kuruluşu olan PG&E (Pasifik Gaz ve Elektrik) bugün iflas koruma başvurusunda bulundu. Haber tüm dünyada yankı uyandırırken, PG&E’nin iflas gerekçesinin 2017 ve 2018 yıllarında Kuzey Kaliforniya’da çıkan orman yangınlarından dolayı uğradığı zarar olduğu söylendi.

Kaliforniyalı kamu kuruluşunun iflas açıklamasının ardından PG&E’nin hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 8’in üzerinde düşüş kaydetti. ABD’li dev şirketin iflasının iki yıl sürmesinin beklediğini ve işlem sırasında operasyonlarını finanse etmek için 5.5 milyar dolara ihtiyaç duyulacağı belirtildi. Ayrıca mahkeme tutanağında, PG&E’nin 71.39 milyar dolarlık varlıklarını ve 51.69 milyar dolarlık yükümlülüklerini listelediği aktarıldı.

PG&E’nin geçici CEO’su John Simon, süreç boyunca Kuzey Kaliforniya orman yangınlarından etkilenen topluluklara yardım edeceklerini ve orman yangını güvenliği çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

 PG&E (Pasifik Gaz ve Elektrik) İflas Başvurusu Şirket tedarikçilerine, Chapter 11’de belirtilen dosyalama tarihinde veya sonrasında verilen mal ve hizmetler için normal şartlar altında tam olarak ödeme yapma niyetinde olduğunu da belirtti. Öte yandan PG&E hissedarı BlueMountain Capital Management, şirketin yönetim kurulunun birden fazla tarafın iflas başvurusunda bulunmak için umursamaz ve sorumsuz planını terk etme çağrısını görmezden gelmesinden dolayı fazlasıyla hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi.

Yatırım şirketi 21 Şubat’tan sonra olmamak kaydıyla bir yönetim kurulu aday listesi teklife edeceğini belirterek, tüm paydaşları şirketteki değişimi desteklemeye çağırdı.

BlueMountain Capital Management İflas Eleştiri Borç yükü 18 milyar dolardan fazla olan PG&E, bu ayın başlarında Kasım ayındaki orman yangını da dahil olmak üzere çıkan yangınların ardından mahkeme tarafından denetlenen bir yeniden yapılanma izlemesi gerektiğini açıklamıştı. Kaliforniya’da 8 Kasım’da başlayan ve eyalet tarihindeki en ölümcül yangın olarak kayıtlara geçen felaket, en az 86 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden olan Munich Re, yangını 2018’in en pahalı doğal felaketi olarak nitelendirmiş ve toplam kaybın 16.5 milyar dolara ulaştığını bildirmişti.

Munich Re 2018 En Pahalı Yangını Öte yandan daha önce 2001 yılında bir kez iflas başvurusunda bulunan PG&E, Kasım ayında ekipmanının yangına ve diğer yıkıcı orman yangınlarına neden olduğu tespit edilirse sigorta kapsamını aşan önemli yükümlülüklerle karşılaşabileceği konusunda uyarı yapmıştı. Bu ayın başlarında bir devlet yangın ajansı, PG&E ekipmanının Kaliforniya’nın şarap ülkesindeki 2017 orman yangının sorumlusu olmadığını kaydetmişti.

Ancak Pasifik Gaz ve Elektrik, o sırada ve diğer 2017 yangınlarında evlerini ve iş yerlerini kaybeden mülk sahiplerinin onlarca davasıyla karşı karşıya kalmıştı. İlgili haberlerde, San Francisco merkezli şirketin, Kuzey Kaliforniya’da altı milyondan fazla müşterisine elektrik ve doğal gaz sağladığı bilgileri de paylaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu