Yatırım yapmaya başla!

Artan Maliyetten Yakınan Pamuk Üreticileri, Prim Desteğinin 1,30 Liraya Yükseltilmesini İstiyor

Türkiye'de bolca yetiştirilen pamuk, üreticilerine sağlanan prim desteğinin artırılmasına yönelik taleple gündeme geldi.
Artan Maliyetten Yakınan Pamuk Üreticileri, Prim Desteğinin 1,30 Liraya Yükseltilmesini İstiyor

Beyaz altın olarak bilinen pamuk, üreticilerini bazı sıkıntılarla karşı karşıya bırakıyor. Türkiye’nin pamuk üretilen illerindeki ziraat odaları başkanları, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile buluştu. Davet edilmeleri üzerine Pakdemirli ile bir araya gelen yetkililer, burada sektöre ilişkin önemli değerlendirme yapma fırsatı yakaladı.

Gerçekleştirilen görüşme kapsamında, pamuk üretimi yapan üreciler son zamanlarda maliyetlerin artması ve fiyatların düşmesinin kendilerine yarattığı sıkıntıları dile getirdi. 2018 yılında kendilerine sağlanan prim desteğinin 80 kuruş olduğunu söyleyen pamuk üreticileri, bu tutarın 1 lira 30 kuruşa yükseltilmesi yönünde talepte bulundu.

TZOB Başkan Vekili, aynı zamanda Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Ahmet Bahadır Sezgin, Adana’nın Çukurova Bölgesi’nde yaklaşık 20 gün önce pamuk hasat sezonunun başladığını bildirdi.

Hasat Sezonu BaşladıAçıklamasında Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde de yakında pamukların hasat edileceğini belirten Sezgin, Türkiye’nin pamuk üretiminde potansiyelinin oldukça yüksek olan bir ülke olduğuna işaret ederken, ekim için çok sayıda uygun alana sahip olduğunu söyledi.

Pamuk ihtiyacının %60’ını karşılayabildiğimizi açıklayan Sezgin, geri kalan %40’lık kısım için 1 milyar 400 milyon dolar tutarında ödeme yapıldığını bildirdi. Pamuk üreticilerinin maliyetlerinin 2018 yılına kıyasla bu yıl oldukça arttığını vurguladı.

Bu yıl rekor seviyelerde üretilmesi planlanan pamuğun doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendirdiğini söyleyen Sezgin, bu sektörün ülke ekonomisine kayda değer faydalar sağladığından söz etti.

Sezgin, pamuk üreticilerinin zirai ilaç, gübre ve mazot gibi girdi maliyetlerinin %60-130 oranında arttığını söylerken bu durumun onları zor durumda bıraktığını belirtti.

Üretim Maliyetleri ArttıSektöre yönelik açıklamalarını sürdürürken geçtiğimiz yıl kütlü pamuğun kilogramının 3,9-4,3 lira civarında satıldığını anımsattı. Ardından bu yıl kütlü pamuk kilogram fiyatının bir önceki yıla göre yaklaşık %23 düşerek 3 lira 30 kuruş seviyelerine indiğini dile getirdi.

Pamuk üreticilerinin artan maliyetler ve düşen fiyatlar karşısında zor durumda kaldığını yineleyen Sezgin, üretimin sürdürülmesi için alınabilecek önlemlerin tartışıldığını söyledi. Pakdemirli öncülüğünde gerçekleştiren toplantı kapsamında üreticilere sağlanan prim desteğinin artırılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Yetkilileri bu konuda duyarlı davranmaya davet eden Sezgin, prim desteklerinin bir an önce açıklanmasını talep etti. Bu durumun gerçekleşmemesi halinde üreticinin daha da zor durumda kalacağını ve ardından üretilen %60’lık seviyenin daha da aşağı düşeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum