Yatırım yapmaya başla!

Orman Ürünleri İthalatı Azaltılarak Cari Açığın 1 Milyar Dolar Düşürülmesi Hedefleniyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sektör bünyesine katılacak 5 bin yeni personelin üreteceği orman ürünleriyle ithalatın azaltılacağını ve böylelikle cari açığın 1 milyar dolar seviyesine düşürüleceğini açıkladı.
Orman Ürünleri İthalatı Azaltılarak Cari Açığın 1 Milyar Dolar Düşürülmesi Hedefleniyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından istihdamı sağlanacak olan orman mühendislerinin Behiçbey Orman Fidanlığı’ndaki uygulamalı sınav alanındaydı. Sınava girecek adaylar ve aileleriyle sohbet eden Pakdemirli, alanı gezerek ağaç damgalama işlemi yaptı.

Burada sektöre ilişkin açıklamalar yapan Pakdemirli, OGM’ye alınacak 5 bin yeni personelin ormanlara daha iyi bakım yaparak üreteceği ürünlerle birlikte orman ürünleri ithalatının azaltılacağını, böylelikle dışa bağımlılığın da düşeceğini belirtti.

Pakdemirli, yapılacak bu uygulamalar sayesinde cari açığı 1 milyar dolar seviyesine düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Pakdemirli Hedefi AçıkladıKonuşması sırasında sektörün personel alımlarıyla ilgili bilgilendirme yapan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili kurumlarla yapılan değerlendirmeler sonucunda personel alımı yapılacağını bildirdi. Söz konusu personellerin ormanları koruma, ağaçlandırma ve yangınlarla mücadele gibi görevleri olacağını açıkladı. Ayrıca orman ürünleri ithalatının azaltılmasına da katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bakanlık olarak orman ürünleri ithalatını azaltmayı amaçladıklarını söyleyen Pakdemirli, asıl hedefin cari açığı düşürmek olduğunu yineledi. Ormancılık sektöründeki memurların sayı olarak düşük seviyelerde bulunduğunu anımsattı. Bu sebeple damgalama ve bakım aşamasında bazı aksaklıkların yaşandığını dile getirdi.

Belli büyüklüğe ulaşan ağaçların her yıl kesilmesi gerektiğini anımsatan Pakdemirli, bunun orman varlığının artışı ve orman sağlığı açısından önem taşıdığını söyledi. Bu noktada orman sağlığının yararına olması için kereste, mobilya ve işlenmiş ağaç gibi bazı orman ürünlerinin ithalatını en az seviyeye indirmek için faaliyetler yürütüleceğini bildirdi.

Pakdemirli, orman ürünlerinde Türkiye’nin ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanacağını belirtti.

İhtiyaç Yerli Kaynaklarla KarşılanacakKPSS puanı baz alınarak 1146 sözleşmeli personelin kurum bünyesine katıldığını açıklayan Pakdemirli, başvuru kapasitesi 2700 olan orman muhafaza memurluğuna 5123 kişinin başvurduğunu bildirdi. Personel başvurularında büyük bir yoğunlukla karşılaştıklarını ifade eden Pakdemirli, orman mühendisliğinde ise 1150 olan alım kapasitesine rağmen 3044 seviyesinde talep olduğunu belirtti.

Sınav yönteminin hiçbir değişikliğe uğramadan aynı şekilde devam ettirildiğini açıklayan Pakdemirli, 2018 yılında da çok sayıda orman mühendisi alımı yapıldığını ve hiçbir sorun yaşanmadığını belirtti. Oldukça adil bir şekilde yürütülen komisyon sürecinin ardından sınav sonuçlarının Aralık ayı sonunda açıklanacağını bildirdi. Mesleğine atanmaya hak kazanan adayların tercih ettikleri 10 şehre gönderileceğini açıkladı.

Pakdemirli, Resmi Gazete’de yayımlanan Ağaçlandırma Yönetmeliği‘ne de konuşmasında yer verdi. Bu düzenlemeyle birlikte sakız ağaçları ile ilgili değişikliğine gidileceğini duyurdu.

Ağaçlandırma Yönetmeliği ile Değişikliğe GidildiSakız ağacının oldukça kıymetli bir bitki olduğunu açıklayan Pakdemirli, deniz kenarlarına 2 bin metreye kadar özel ağaçlandırmanın yasaklandığını, fakat sakız ağacının bu kapsam dışında tutulduğunu bildirdi. Bu tür ağaçların deniz kenarında yetişmesi gerektiğini ekledi.

Bahsedilen bu bölgelerde farklı türlerden tıbbi aromatik bitkilerin yetişmesine olanak tanıdıklarını söyleyen Pakdemirli, yetiştirilen ürünlerin bakımı, korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla tesislerin yapımına izin verdiklerini açıkladı.

Asıl hedefin Türkiye’deki bozuk orman alanlarının devlet sayesinde değil, halkın çabasıyla düzeltilmesi, onarımı ve sahiplendirilmesi olduğunu açıklayan Pakdemirli, bu yönden büyük bir adım atıldığını düşündüğünü açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum