Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Milyarder Deripaska, Şirketini ABD Yaptırımlarından Kurtarmak için İstifa Etti!

Rusal’ın bağımsız yönetim kurulu üyesi Oleg Deripaska’nın, 25 Mayıs itibarıyla şirketteki görevinden ayrıldığı belirtildi. İşte detaylar;
Rus Milyarder Deripaska, Şirketini ABD Yaptırımlarından Kurtarmak için İstifa Etti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın en zenginlerinden Oleg Deripaska, Rusal’ı ABD’nin yaptırımlarından kurtarmak için istifa etti. ABD’nin 6 Nisan’da yaptırım uygulamaya başladığı Rus oligarklar içinde yer alan dünyanın en büyük alüminyum şirketlerinden Rusal’ın sahibi Oleg Deripaska’nın istifası tüm dünyada yankı uyandırdı.

Sonuçta ABD Hazine Bakanlığı, ABD’li şirketlere Rusal’la iş yapmaya son vermeleri için 23 Ekim’e kadar süre tanımış, Deripaska’nın şirketten el çekmesi durumunda yaptırımları kaldırabileceğini açıklamıştı.

Deripaska’nın % 48 hisseye sahip olduğu Rusal’dan istifa ettiği yönündeki haberin ardından ünlü Rus iş insanının En+’daki hisselerini de azaltmaya hazırlandığı belirtildi.

 Oleg Deripaska Rusal'daki Görevinden Ayrıldı Zira ABD yaptırımları Rusal’ın tedarik zincirini büyük bir sekteye uğratmıştı. Çünkü Putin’e yakınlığı bilinen ve ABD Başkanı Donald Trump’ın eski kampanya başkanı Paul Manafort’la da ilişkisi bulunan Oleg Deripaska, ABD’nin kara listesindeki isimlerin arasında yer alıyordu.

Trump yönetiminin Rusya’ya karşı en sert yaptırımı olan kararlar neticesinde ambargo koyulan şirketlerin ABD’deki bütün mal varlıkları dondurulmuş ve ABD’li şirketlerin onlarla iş yapması yasaklanmıştı.

Yaptırımların hemen ardından Rus alüminyum üreticisinin hisseleri yarı yarıya düşmüş, Oleg Deripaska milyar dolarlık kayıplar yaşamıştı.

 Oleg Deripaska Şirketini ABD Yaptırımlarından Kurtarmaya Çalışıyor Yani Oleg Deripaska’nın elinde Rusal’ın yönetiminden el çekmek dışında pek bir seçenek kalmamıştı. Bu noktada beklenen istifa haberi, bugün Hong Kong Borsası’na verilen dosyada resmen duyuruldu ve Oleg Deripaska’nın yönetim kurulundaki görevinden ayrıldığı belirtildi.

Bunun yanında; konuyla ilgili yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Deripaska’nın bir sonraki aşamaya, Rusal’ı kontrol eden En+’daki hisselerini azaltmaya hazırlandığı söylendi. Bu hamlenin Rusal’ın CEO’su ile 7 yönetim kurulu üyesinin istifasının ardından gelmesi ayrıca dikkat çekti. Bakalım, Rus milyarderin şirketini kurtarabilmek için attığı bu adımlar, ABD yaptırımlarını kaldırmaya yetecek mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu