Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ocak 2021’de Yatırımcıya En Fazla Reel Getiri Yine BIST 100 Endeksinden Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2021'ye ait finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporunu paylaştı. Buna göre borsa yatırımcıları en fazla kazanan grup oldu.
Ocak 2021’de Yatırımcıya En Fazla Reel Getiri Yine BIST 100 Endeksinden Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

TÜİK, 2021’in Ocak ayına ait finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporunu yayımladı. Buna göre yılın ilk ayında yatırımcısına en fazla kazandıran araç, BIST 100 endeksi olarak ilk sıraya yerleşti.

Rapora göre mevduat faizi, devlet içi borçlanma senetleri (DİBS), külçe altın, Euro ve Amerikan doları ise yatırımcısına kaybettiren enstrümanlar arasında yer aldı.

BIST 100 endeksi, yatırımcısına aylık en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal enstrüman oldu. Bu aracın getirisi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) indirgendiğinde 7,16 olarak hesaplandı.
Ocak Reel Getiri Oranları
Görsel Kaynak: TÜİK

Grafiği incelediğimizde yıllık ÜFE indirgendiğinde mevduat faizi (brüt) %1,48, DİBS’ler %1,85, külçe altın %5,92, Euro %6,53 ve Amerikan dolarının %6,58 oranında kaybettirdiğini görüyoruz. Aynı araçların TÜFE indirgendiğinde ise sırasıyla %0,53, %0,90, %5,02, %%5,63 ve %5,68 oranında kaybettirdiği kaydedildi.

Üç aylık değerlendirmeye bakıldığında yatırımcısına en çok kazandıran aracın yine borsa olduğu ortaya çıktı. Yİ – ÜFE baz alındığında borsanın üç aylık getiri %19,60 olurken, TÜFE indirgendiğinde bu aracın getirisi %24,19 oldu.

Üç aylık grafik, yatırımcılara en az kaybettiren aracın DİBS’ler olduğunu ortaya koydu. Öyle ki bu araçlar yurt içi ÜFE indirgendiğinde %5,93’lük kayıp yaşatırken, TÜFE indirgendiğinde bu oran %2,32 oldu.

Üç aylık dönemde yatırımcılara en fazla kaybettiren araç ise külçe altın oldu. Bu aracın Yİ – ÜFE bazlı kaybı %15,91 olurken, TÜFE indirgendiğinde ise %12,69 oranında kaybettirdiği görüldü.

Ocak’ta en yüksek getiriyi sağlayan borsa, yıllık bazdaki grafikte tahtını külçe altına bıraktı. Bu araçtan yıllık bazda en yüksek reel getiriye ulaşıldı.
Yıllık Bazdaki Reel Getiriler
Görsel Kaynak: TÜİK

Geçtiğimiz ayın verilerinde de durum aynıydı. 2020 yılı yatırımcıların güvenli liman algısından ötürü altına yaramıştı. Pandemi etkisiyle rekorlarını sürekli tazeleyen altın, grafiğe göre son bir yıl içinde en çok kazanç sağlanan araç oldu.

Mevduat faizi ve DİBS dışında son 1 yıl içinde tüm araçların kazanç getirdiği grafikte net bir şekilde görülüyor. Yİ ÜFE bazlı bakıldığında Euro’nun %8,51, borsa endeksinin %1,71 oranında getiri sağladığı ve doların ise yalnızca TÜFE indirgenmiş getirisinin %8,57 olduğu görülüyor.

6 aylık getirilere bakıldığında da BIST 100 endeksi lider olarak öne çıkıyor. Yİ – ÜFE ve TÜFE indirgenmiş getirileri sırasıyla %9,51 ve %18,93 olan borsanın en yüksek kazançları sunduğu fark ediliyor. Ayrıca son 6 ay içinde borsa haricinde kalan Euro, külçe altın, dolar, mevduat faizi ve DİBS’lerin kaybettirdiği görülüyor.

Öte yandan yeni haftaya yükselişle başlayan BIST 100, %0,85 artıda seyretti. Saat 11:40 sularında 1537,48 puanda olduğu görülüyor.
BIST 100 Endeks 8 Şubat
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Günün açılışında değer kazanan endeksin küresel piyasalardaki satış ağırlıklı seyrin etkili olduğu düşünüldü. Bankacılık ve holding endeksinin sırasıyla %0,82 ve %0,56 yükseliş kaydettiği görüldü. Madencilik sektörü ise yatırımcılarına yüksek getiri sunarken, spor endekslerinin gerilediği göze çarptı.

ABD’deki teşvik paketiyle alakalı yeni gelişmeler başta olmak üzere küresel piyasaları şekillendirecek yoğun bir veri gündemi bulunuyor. Avrupa’dan gelecek yeni veriler de bunlar arasında yer alırken, aşıya dair gelişmeler de izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu