Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OBR’nin İngiltere Ekonomisi için Son Tahminleri Fazla İyimser

İngiltere Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin son ekonomik tahminlerini iyimser bulan araştırma enstitüsü, kendi tahminlerinin daha düşük toparlanmaya işaret ettiğini bildirdi.
OBR’nin İngiltere Ekonomisi için Son Tahminleri Fazla İyimser
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, (National Institute of Economic and Social Research-NIESR), son resmi tahminlere karşı çıktı.

NIESR, Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR) tarafından dün yayımlanan tahminlerden farklı olarak Covid-19 kaynaklı yara izlerinin daha derin olacağını savundu. Aynı zamanda İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı dün bütçesini açıklamadan önce de mali desteği çok erken çekmemesi konusunda uyarmıştı.

Bütçe sonrasında yayımladığı notunda NIESR, “bugünün zaferleri yarının sorunlarını çözmeyecek” ifadelerini kullandı.

Hande Küçük Bütçe OBR Sonrası BelirsizlikCovid-19 destek tedbirlerinin uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını ancak Covid sonrası ekonomiye geçiş yoluyla gereken desteğe dair çok az işaret olduğunu savundu.

Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin enstitünün son tahminlerinden daha iyi işsizlik ve büyüme patikaları öngördüğünü belirten NIESR, “yeniden eğitim, iş yaratma ve bölgesel düzeyleri artırma politikalarında bugün kanıtlarda bulunmayan devlet desteğine ihtiyaç vardır” dedi.

Bütçe Sorumluluk Ofisi tahminlerinin orta vadede NIESR’den daha iyimser ve Covid-19’un bir sonucu olarak sırasıyla yüzde 3 ve 4 kalıcı iz varsayımlarının olduğu kaydedildi.
OBR ingiltere Yeni Ekonomik Tahminler
Kaynak: OBR

NIESR’nin son tahmini 2021 ile 2025 arasında, yeni OBR tahminlerindeki yüzde 17,3’e kıyasla Birleşik Krallık GSYİH’sının kümülatif olarak yüzde 14,4 artacağını gösteriyor.

NIESR’den Adrian Pabst da Covid-19’un etkisini hafifletmek için iznin uzatılmasını ve çeşitli destek programlarını memnuniyetle karşıladıklarını aktardı. Ancak bütçenin, pandeminin vurguladığı ve şiddetlendirdiği köklü sorunları ele almaya yönelik politika müdahalelerini gözden kaçırdığını ekledi.

Bunları; mesleki ve teknik becerileri artırmak, uygun fiyatlı konut stokunu artırmak, küçük ve orta ölçekli İşletmeler için finansmana daha iyi erişim sağlamak için aktif işgücü piyasası politikaları ve yeni İngiltere altyapı bankası için daha iddialı hedeflerle bağlantılı kapsamlı bir sanayi politikası olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu