Yatırım yapmaya başla!

Novartis’in Onaylanan 2.1 Milyon $’lık SMA Gen Tedavisi Dünyanın En Pahalı İlacı Olacak!

İsviçreli ilaç devi Novartis’in SMA hastaları için 2.1 milyon dolarlık gen tedavisi FDA tarafından onaylandı. Detaylar haberimizde;
Novartis’in Onaylanan 2.1 Milyon $’lık SMA Gen Tedavisi Dünyanın En Pahalı İlacı Olacak!

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) Cuma günü, Novartis’in 2.1 milyon dolarlık gen terapisini onaylayarak, tedavinin dünyanın en pahalı ilacı olarak kayıtlara geçmesini sağladı. Zolgensma isimli tedavinin, iki yaş altındaki spinal müsküler atrofi (SMA) hastalar için tek seferlik bir tedavi yöntemi olduğu söylendi.

Bu arada, halk arasında Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen spinal müsküler atrofi hastalığının, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek, yürüme, yemek yeme veya nefes alma kabiliyetini ortadan kaldırdığı bilgisi verildi. Nitekim verilere göre hastalık, 11 bin doğumda bir görülüyor ve bebeklerin bir numaralı genetik ölüm nedeni olarak biliniyor.

Daha önce tedaviyi 1.5 ila 5 milyon dolar arasında fiyatlandırabileceğini belirten Novartis, terapinin 2.1 milyon dolara ya da 5 yıl boyunca yılda 425 bin dolara mal olacağını söyledi.

ABD’nin Onayladığı Novartis’in 2.1 Milyon $’lık Gen Tedavisi Şirket ayrıca tedavinin başarısı ve diğer yeni zaman aşımına dayalı ödeme seçeneklerine dayanarak 5 yıllık anlaşmalar oluşturmak için sigortacılarla yakın işbirliği içinde çalıştığını dile getirdi. Halihazırda ödeme seçeneklerinde 15’ten fazla sigortacı ile ileri düzeyde görüşmeler içinde olduğunu da aktardı. Novartis hisseleri FDA’nın onayının ardından Cuma günü öğleden sonra yapılan işlemlerde artış gösterdi.

Öte yandan gelişmenin tıpta, yeni terapilerin hastaları bir kerede tedavi edebilecekleri ama yüksek bir fiyatla karşılaşacakları yeni bir döneme işaret ettiği vurgulandı.

Novartis SMA Hastaları Gen Tedavisi Onaylandı Haliyle sigortacılar ve hükümetlerin, milyonlarca dolar değerinde bu tedaviler için nasıl ödeme yapılacağı gibi konulara çözüm bulmaları gerekiyor. Novartis CEO’su Vas Narasimhan Cuma günü yaptığı açıklamada, Zolgensma’nın SMA tedavisi için tarihi bir gelişme ve bir kerelik gen terapisinde sınır taşı olduğunu söyledi.

“Amacımız bu dönüşümsel ilacın geniş erişimini sağlamak ve sağlık sistemi ile değerini paylaşmak” diyen Novartis CEO’su, bir defalık tedavinin hastalığın mevcut kronik yönetimi için harcanan 10 yıllık maliyetinden yüzde 50 daha düşük olduğunu aktardı. Yenilikçi gen tedavileri için ödeme yapmanın yeni yolları hususunda çağrıda bulunan CEO, hastaların hayatını değiştirecek bu tedaviden faydalanmalarına yardım edeceklerini savundu.

Ayriyeten zamanla sistem için önemli maliyet tasarrufları yaratacaklarını belirtti. SMA için başka bir güncel tedavi sunan ve ilk yıl için 750 bin dolarlık, sonrasında ise yıllık 375 bin dolarlık liste fiyatı olan Spinraza’nın sahibi Biogen’in hisseleri Cuma günü hafif düşüş gösterdi. Biogen, Novartis’in gen terapisiyle alakalı şirketin bu nadir hastalığa sahip bireylere yardım etmek için ek tedavi seçeneklerini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum