Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nike CEO’su Mark Parker 13 Yılın Ardından Görevden Ayrılıyor

Nike CEO’su Mark Parker, 13 yılın ardından istifa etmesi sektörde yankı uyandırdı. Detaylar aşağıda;
Nike CEO’su Mark Parker 13 Yılın Ardından Görevden Ayrılıyor
Yorum

Nike, Salı günü yaptığı açıklamada CEO’su Mark Parker’ın görevden ayrıldığını ve kararın gelecek yılın Ocak ayında yürürlüğe gireceğini söyledi. Firmanın dijitale odaklanmasının bir işareti olarak Mark Parker’ın yerini John Donahoe’nin alacağı açıklandı.

Halihazırda Nike yönetim kurulunun üyesi, ve PayPal’da yönetim kurulu başkanı ve ServiceNow’ın CEO’su olan John Donahoe’nin eskiden eBay’in CEO’su olduğu aktarıldı. Nike hisseleri, haber sonrası işlem sonrası işlemlerde gidip geldi ve en son %1’in altında yükselişte kaldı. ServiceNow’ın hisseleri %10’dan fazla değer kaybetti.

Basın açıklamasına göre, 2006 yılında görevi kurucu Phil Knight’dan devraldığından beri Nike’ın CEO’su olan Parker’ın şirketin genel başkanı olacağı belirtildi.

Nike CEO'su Mark Parker Yönetim Kurulu Başkanı Olacak Kendisi Nike’ın başkan yardımcısı ve eş başkanlığı da dahil olmak üzere 40 yıldır Nike ile birlikte çalışıyordu. CNBC’ye verdiği demeçte Donahoe’nin Nike’da “yabancı” olmadığını ve kesinlikle “göreve gelmek için en iyi seçenek” olduğunu söyledi. Donahoe’nin dijital olarak “bir sonraki bu büyüme seviyesini mümkün kılması” gerektiğini ekleyen Parker, Nike’ın yönetim kurulunun aylardır yerine geçme planları üzerinde çalıştığını ve bunun birkaç hafta içinde gerçekleşecek bir şey olmadığını vurguladı.

Ne var ki Nike aşağı yukarı iki yıl önce Parker’ın “2020’nin ötesinde” şirketin CEO’su olarak kalacağını açıklamıştı.

Nike CEO'su Mark Parker İstifa64 yaşındaki Parker, 1979’dan beri bir Nike çalışanıydı. “Açık olmak gerekirse, hiçbir yere gitmiyorum. Hasta değilim. Paylaşmadığım hiçbir sorun yok. Bir şirket olarak evrimleşmek ve büyümek için en iyi yolun, uzun süredir Nike ailesinin bir parçası olan ekibimize katılmak olağanüstü bir yeteneğin göreve gelmesi olduğuna inanıyorum.” dedi.

Bir Nike sözcüsü de haberlere ilişkin şöyle konuştu: “John doğru lider ve Nike’a yabancı olmayan kanıtlanmış bir CEO’dur. İcra Başkanı olarak yeni görevinde Mark, Nike’nin başarısını geliştirmek ve gelecekteki fırsatları değerlendirmek için John’la yakın bir şekilde çalışacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu