Yatırım yapmaya başla!

Nereden Nereye: Seyahat Listenize Eklemeniz Gereken Yurt İçi – Yurt Dışı Uğrak Noktaları

Nereden nereye soru öbeği ile konuya direkt olarak girmek istiyorum. Çünkü seyahatseverlerin zamanı boş yere harcamaktan hoşlanmadıklarını çok iyi biliyorum. İşte bu nedenle de size hemen, bulduğunuz ilk fırsatta nereden nereye gideceksiniz diye soruyorum!
Nereden Nereye: Seyahat Listenize Eklemeniz Gereken Yurt İçi – Yurt Dışı Uğrak Noktaları

Seyahat etmenin kişiye pek çok farklı yönden iyi geldiğini hepimiz biliyoruz, değil mi? Sonuçta; tebdil-i mekanda ferahlık olduğu yüzyıllar öncesinde bile farkına varılmış bir gerçek! Hem zaten hayat gailesinden biraz olsun uzaklaşmak, günlük yaşamın üzerimizde yarattığı stresten kurtulup az biraz nefes almak için seyahatten daha eğlenceli ve kolay bir yol var mı ki?

Bana ve yeni yerler görmenin insanın üzerinde yarattığı o mükemmel etkiyi görebilen pek çok kişiye göre bu sorunun cevabı açık ve net biçimde hayır! Çünkü gerçekten bundan daha iyi, daha kolay ve daha eğlenceli bir yol yok. Yani diyorum ki alıp başını gitmek, hemen herkesin sık sık yapması gereken bir şey! Buraya kadar konuştuklarımızda hemfikirsek sizlere “nereden nereye” soru öbeğiyle olan aşinalığınızı arttıracak listeyi incelemenizi öneririm.

Aşinalığınız artacak dedim çünkü gittiğiniz yerlerde tanıştığınız insanlarla “nereden nereye” ile başlayan muhabbetler kuracak, aynı soruyu hayatınızı renklendirecek başka insanlardan duyarak sosyalleşmenin tadını çıkartacaksınız. Hem yurt içi hem de yurt dışı yolcularını düşünerek hazırladığımız bu yazıda, gezi listenize eklemeniz gereken mükemmel uğrak noktaları göreceksiniz. O zaman kemerlerimizi bağlayıp, en kısa sürede gidip göreceğiniz yerleri ivedilikle incelemeye başlayalım.

Nereden Nereye: Yurt İçi Gezisine Çıkmak İsteyenler için Uğrak Noktalar

Nereden Nereye: Yurt İçi Gezisine Çıkmak İsteyenler için Uğrak NoktalarıÖncelikle yurt içinde seyahat etmek isteyenlere yönelik konuşalım. Aşağıdaki listede ülkemizin en güzel şehirlerine yer vermeye çalıştık. Ama tabii daha sayamadığımız bir sürü güzel uğrak noktası olduğunu da bilmelisiniz. Yine de aşağıdaki liste bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır diyebilirim. İşte nereden nereye sorusuna vermeniz gereken cevaplar!

İstanbul

İstanbulTarih kokan mekanları, denizi, boğazı, balık ekmeği, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, kiliseleri, adaları, Mısır Çarşısı, Taksim Meydanı, geçtiğimiz sene kullanıma açılıp dünyanın en uzun köprüleri listesinde yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Galata Kulesi, lüks semtleri, arka sokakları ve dahası…

Nereden nereye denildiğinde varış noktasının İstanbul olduğunu söylemek için o kadar çok sebep var ki! Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı şehir tam bir kültür başkenti! Yüzyıllar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış İstanbul, sadece geçmişi ile bile gidilip görülecek bir yer. Kısacası; henüz İstanbul’u görmediyseniz, bulacağınız ilk fırsatta üzerine şiirler yazılmış, şarkılar söylenmiş bu büyüleyici şehre küçük bir kaçamak yapmalısınız derim.

Tavsiye Ederiz: İstanbul’un En Pahalı ve Gözde Caddeleri

Mardin

MardinEvet, Mardin! Yurt içi seyahatçilerinin pek aklına gelmese de Mardin’i de gidip göreceğiniz yerler arasına eklemelisiniz derim. Tarih kokan bu şehrin otantik evlerine, farklı enerjisine, kültürel çeşitliliğine bayılacaksınız diyebilirim. Sayısız fotoğrafçının gözde şehirlerinden biri olan Mardin’de hayran olacağınız pek çok sahneye şahit olacaksınız.

Mesela; labirent misali sokaklardaki sarı kalkerden yapılmış geleneksel evler sizi bambaşka dünyalara götürecek ögelerden yalnızca bir tanesi! Ayrıca burada dünyanın en eski manastırları arasında olan Deyrülzafaran Manastırı, Dara Harabeleri, tarih derslerinden hatırladığımız Ulu Camii, Anzavur Kalesi, Bazestan Çarşısı ve daha pek çok farklı güzellikle karşılaşacaksınız.

Konya

KonyaDünyanın en eski şehirlerinden biri olan Konya da gezi listenize eklemeniz gereken yerler arasında! Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ili olan Konya, doğal ve tarihsel güzellikleriyle pek çok yerli turistin dikkatini çekmektedir. Örneğin; şehirde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Çatalhöyük, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuştur.

Ayrıca Mevlana ve Nasreddin Hoca gibi pek çok önemli isim Konya’da doğmuştur. İklim koşulları düşünüldüğünde daha çok bahar aylarında ziyaret edilmesi gereken bu şehirde; camiiler, saraylar ve aralarında Mevlana’nınkinin de bulunduğu türbelerle karşılaşacak, bunun yanında Konya mutfağının söylendiği kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Trabzon

TrabzonPeki, ya Trabzon? Şehir hakkında fazla bilgisi olmayanların Temel fıkraları ve Lazlarla bağdaştırdığı Trabzon’a doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Trabzon hem doğal hem de tarihi güzelliklere sahip şehirler arasında yer almaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan kent yemyeşil doğası ve huzur veren enerjisi ile büyük, gri şehirlerin kalabalığından kaçmak isteyenleri kendine hayran bırakmaktadır.

M.Ö. 400’lü yıllara kadar giden bir tarihe sahip olan şehirdeki ünlü yerler; 12. yüzyılda yaptırılan Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Vazelon Manastırı, Trabzon Kalesi, harika bir manzarası olan Boztepe gibi mekanlardır. Bunların yanı sıra Trabzon; yaylaları ve dağ evleri ile de ziyaretçilerini cezbetmeyi başarmaktadır.

Muğla 

Muğla - MarmarisMuğla denildiğinde akla gelen ilk yerler Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ünlü tatil beldeleri oluyor. Ve Muğla ilçeleri her ne kadar yaz aylarında gidilebilecek yerler olarak düşünülse de aslında buralar yılın her zamanında gidilebilecek nitelikteler. Yeşili ve mavisiyle pek çok kişinin aşık olduğu Muğla’nın hangi ilçesine ya da ilçelerine gideceğiniz size kalmış ama ben Marmaris’i önerebilirim.

Zira çam ağaçlarıyla dolu dağları, milattan önce 12000’lere kadar giden tarihi, bölgede yaşamış medeniyetlerden kalan kalıntıları, turkuaz renkli denizi, antik kentleri ve renkli gece hayatı ile Marmaris hemen herkese hitap etmektedir. Sonuçta; Marmaris mi olur Köyceğiz mi yoksa başka bir ilçesi mi bilemem ama Muğla’yı kesinlikle listenize eklemeniz gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Nevşehir 

Nevşehir İşte tarih kokan bir diğer şehrimiz olan Nevşehir! Ama burada Nevşehir’den ziyade Kapadokya’dan bahsedeceğiz. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Kapadokya denildiğinde akla gelen ilk şeyler nefes kesen balonları ve doğal taş dokusudur. Evet, dünyaca ünlü Peri Bacaları’nı göreceğiniz Kapadokya’da güneşin doğuşuyla birlikte göğe yükselen balonların eşşiz manzarasını izlemenin keyfini yaşayacaksınız.

Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kiliseleri görme fırsatı bulacaksınız. Yer altı şehirleri, Hacı Bektaş-i Veli Türbesi, ünlü şarap evleri gibi mekanlarıyla gezilecek pek çok yeri olan Kapadokya’ya bahsettiklerimi ve daha fazlasını görmek için kesinlikle gitmelisiniz.

Bolu

BoluÖzellikle Ankaralılar ve İstanbullular için mükemmel bir kaçış noktası olan Bolu da gezi listenize eklemeniz gereken mekanlar arasında. Evet, nereden nereye denildiğinde Bolu diye cevap vermek için pek çok farklı neden bulunuyor.

Milattan önce 2000 yılına kadar geri giden geçmişi, tarihi yapıları, kaplıcaları, her biri farklı güzellikte olan ilçeleri ve nefes kesen doğası ile Bolu’nun ünlü yerleri; Abant, Kartalkaya, Gölcük, Yedigöller Milli Parkı gibi doğal güzellikleri ve Mudurnu, Seben, Göynük gibi ilçeleridir. Bunların yanı sıra mutfağı ve aşçıları ile ünlü olan Bolu midesine düşkün olanlar için de ideal bir uğrak noktasıdır. Ama en çok da betonlaşmış şehirlerden biraz olsun uzaklaşmak, doğayla iç içe bir tatil yapmak isteyenlere hitap etmektedir diyebilirim.

Tokat

TokatToygarcılar, Hititler, Asurlular, Persler gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenlerden dolayı şehirde birçok önemli tarihi yapı bulunmaktadır. Tokat Kalesi şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Ayrıca Gök Medrese, Yağıbasan Medresesi, Ulu Camii, Pazar Kervansarayı ve Ballıca Mağarası gibi yerler, yapılar bulunmaktadır. Yeri gelmişken Ballıca Mağarası’nın dünyanın 8. harikası olarak nitelendirildiğini belirtmek isterim.

Dünyanın en büyük ve en güzel mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası, keşfedilmemiş bölümleri ile hala gizemini korumakta ve yerli turistlerin ilgisini çekmektedir. Ülkemizin en çok türbesinin bulunduğu şehirler arasında yer alan Tokat’ın içinden Türkiye’nin en önemli akarsularından biri olan Yeşilırmak da geçmektedir. Kebabı, çemeni, pekmezi, gözlemesi, sarması ve daha pek çok farklı lezzeti ile ünlü olan Tokat damak zevkine düşkün olanlar için de ayrıca cezbedici nitelik taşımaktadır.

İzmir

İzmirNereden nereye denildiğinde verilmesi gereken bir diğer cevap tabii ki de İzmir! Üçüncü en büyük şehrimiz olan İzmir, yerlilerin yanı sıra yabancı turistlerin de gözde uğrak noktaları arasındadır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış İzmir ya da Ege’nin İncisi içerisinde gezilip görülebilecek sayısız mekan vardır. Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı, Tarihi Asansör, İzmir Körfezi bunlardan bazılarıdır.

Çeşme, Foça, Dikili, Urla, Alaçatı, Karaburun gibi ünlü tatil yerleri ile ünlü olan İzmir’in tarihi yapıları da görülmeye değerdir. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenen Efes Antik Kenti, şehrin en önemli yapılarından bir tanesidir. Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilen antik kent, Roma İmparatorluğu’nun en büyük kentlerinden biri olup içerisinde Artemis Tapınağı, Hadrian Tapınağı, Muhteşem Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi gibi yapılar bulunmaktadır.

Şanlıurfa

ŞanlıurfaPeygamberler diyarı olarak da bilinen Şanlıurfa’yı da seçenekleriniz arasına yerleştirmelisiniz. Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği başarıdan dolayı Şanlı unvanını alan Urfa, yüz ölçümü bakımından ülkemizin en büyük yedinci ilidir. Efsaneleri ile ünlü olan Şanlıurfa’nın Balıklı Göl’ü turistlerin gözdeleri arasındadır. Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak kabul edilen şehirde peygamberin anısına yapılmış bir de camii bulunmaktadır.

Ayrıca buradaki Balıklı Göl ve çevresinin İbrahim peygamberin Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olduğuna inanılmaktadır. İşte bu nedenden dolayı, göl kutsal kabul edilmiş ve içerisindeki balıkları avlamak yasaklanmıştır. Sonuçta; bir sürü uygarlığa ev sahipliği yapmış Urfa’da Urfa Kalesi, Reji Kilisesi, Hasan Padişah Camii, Bakırcılar Çarşısı, Haleplibahçe Mozaikleri, Harran Ovası gibi görülmesi gereken yerler bulunmaktadır.

Nereden Nereye: Yurt Dışı Gezisine Çıkmak İsteyenler için Uğrak Noktalar

Nereden Nereye: Yurt Dışı Gezisine Çıkmak İsteyenler için Uğrak NoktalarıBelki de yurt dışına çıkmak istiyorsunuzdur. Ve şayet ne zamandır aklınızda olan seyahati yapmak için uygun koşulları yaratabilirseniz, aşağıdaki listeyi aklınızda bulundurmalısınız derim. Çünkü hemen şimdi yurt dışı gezisinin hayalini kuranlar için gidilebilecek ülkelerden bahsedeceğiz. İşte farklı kültürlerle, insanlarla, mekanlarla ve lezzetlerle tanışıp hayran kalacağınız 10 etkileyici ülke!

Belçika

BelçikaBatı Avrupa’da bulunan Belçika’nın sınırları Atlas Okyanusu, Hollanda, Almanya, Fransa ve Lüksemburg ile çizilmiştir. Rahat bir ulaşım ağına sahip olan Belçika’da bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürmemektedir. Mimarisi, tarihi kentleri, mutfağı, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini mest etmektedir. Başkent Brüksel’de Grand Place, Laken Kalesi, Büyük St. Michael Katedrali, çelik anıt yapı Atomium gibi görülecek yerler bulunmaktadır.

Ama ülkenin en çok dikkat çeken yeri Bruges isimli kentidir. Önemli Ortaçağ kentlerinden biri olan Bruges, tarihi malikanelerin arasından dolaşan kanalları ile masalsı bir görünüme sahiptir. Hem yaz hem de kış aylarında ziyaretçi alan Bruges, ulaşım için kullanılan at arabaları, tarih kokan sokakları, çiçek pazarları, harika çikolataların servis edildiği dükkanları ile yurt dışı seyahati düşünenlerin tercih edebileceği en güzel şehirler arasındadır.

Fransa

FransaKomşu ülkeleri arasında Belçika’nın da bulunduğu Fransa da yurt dışı seyahatçileri için değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Zaten 2012 yılı verilerine göre Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi niteliği taşımaktadır. Aşıklar şehri olarak anılan Paris’in yanı sıra tarihi yapılarla dolu bir sürü etkileyici şehre, bembeyaz kumsallara, kayak merkezlerine ve yemyeşil alanlara sahip olan ülke, ziyaretçilerine sunduğu çeşitliliği bakımından hemen herkese hitap etmektedir.

En çok dikkat çeken yapısı dünyaca ünlü Eyfel Kulesi olan Fransa’da Louvre Müzesi, Chambord Şatosu, Versay Sarayı, Bordeaux’daki şarap bağları gibi daha pek çok ünlü yer bulunmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz yıl açılan dünyanın ilk şarap temalı parkı La Cite du Vin de burada bulunmaktadır. Kısacası; hem yaz hem de kış turizmi için uygun olan Fransa’yı gezi listenize mutlaka eklemelisiniz derim. Hatta Fransa’ya gitmek konusunda kararsızsanız, aşağıdaki yazılara göz atarak neden bu ülkeyi görmeniz gerektiğini daha net anlayabileceğinizi eklemek isterim.

Tavsiye İçerikler:

İspanya

İspanyaPeki, ya Akdeniz’e ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Avrupa ülkesi İspanya’ya ne dersiniz? En çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alan İspanya; başkenti Madrid ve kendine has güzelliğiyle ün yapan Barselona’sı ile gezi listenize eklemeniz gereken ülkelerden bir tanesidir. Muhteşem bir gece hayatı olan Barselona için uyumayan şehir de denilebilir. İspanya sokakları siesta saatleri dışında (12.00-16.00) her daim doludur.

Ülke; boğa güreşleri, renkli hayatı, lezzetli mutfağı, sıcak insanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle de Barselona etkileyici güzelliği ve tarihi ögeleriyle görülmesi gereken bir şehirdir. Hatta tam da bu noktada size eğer hala izlemediyseniz “Barselona, Barselona” isimli filmi izlemenizi ve şehrin ne kadar güzel olduğunu görmenizi öneririm.

İtalya

İtalyaAsırlarca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan İtalya da dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasındadır. Nereden nereye sorusuna Türkiye’den İtalya’ya diye cevap vermek içinse bir sürü farklı sebep bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu’ndan kalan yapılara sahip olan ülke ayrıca Vatikan’ı içinde bulundurduğu için de popüler bir durak noktasıdır. Ve başkenti Roma olan ülkenin kuzeyi ile güneyi arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır.

Mesela; Milan, Floransa ve Venedik gibi kuzey şehirlerinde yaşayan insanlar, kendilerini daha yoksul olan güney şehirlerinde yaşayan insanlardan üstün görürler. Ayrıca güney insanlarının, kuzey insanlarına göre daha sıcak ve misafirperver oldukları söylenmektedir. Peynir, makarna, pizza, şarap, kahve gibi lezzetleri ile ünlü olan İtalya hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile yurt dışı seyahat listesine alınması gereken ülkeler arasındadır.

İnceleyin: İtalyanlar ve Kültürleri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 İlginç Bilgi

İzlanda

İzlandaKuzey ya da kutup ışıklarını görebileceğiniz İzlanda’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkma fikrine ne dersiniz? Evet, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada ve çevresindeki adalardan meydana gelen ülkede ilk olarak Norveç’ten gelen Vikingler yaşamışlardır. Başkenti Reykjavik olan İzlanda’da topluma açık yerlerde alkollü içecekler içmek yasaktır. (Ek Bilgi: Gece hayatını sevenlerin dikkatine!)

Kendilerine has kültürlerini korumak için çabalayan İzlanda doğal güzellikleri ve farklı yeryüzü şekilleri ile dikkat çekmektedir. Kısacası; İzlanda uçsuz bucaksız buzullar, mağaralar, volkanik dağlar, derin vadiler, şelaleler ve herkesin göremeyeceği kuzey ışıklarını görmek isteyenler için mükemmel bir uğrak noktasıdır diyebilirim.

Güney Afrika

Güney AfrikaAfrika kıtasının güneyinde yer alan ülke de gidilip görülmesi gerekenler listenizde yer almalı. Atlas ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkede yasama, yürütme, yargı olmak üzere 3 farklı başkent (Pretoria, Cape Town, Bloemfontein) bulunmaktadır.

Turizm açısından çeşitliliğe sahip olan ülke, yılın her zamanı gidilebilecek ülkeler arasındadır. İsteyenlerin okyanusun ve şehirlerin tadını çıkartacağı, isteyenlerine doğal hayatı gözlemleyebileceği ülke ayrıca festivalleriyle de ün kazanmıştır. Eğer Güney Afrika’yı listenize eklemeye karar verdiyseniz, aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz derim.

Bunlara da Bakın:

Avustralya

AvustralyaBir yarım ada ülkesi olan Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan Avustralya da yurt dışı seyahatine çıkmak isteyenler için düşünülmesi gereken bir yer. Başkenti Canberra olan ülkenin en büyük ve en önemli şehri ise Sydney’dir.

Dünyanın en büyük doğal limanına sahip olan Sydney, gidilebilecek en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Barbekü partileri ile ünlü olan ülkede pek çok milli park ve doğal yaşam alanı bulunmaktadır. Uzun lafın kısası; doğal güzellikleri ve misafirperver halkıyla Avustralya kesinlikle gitmeyi düşünmeniz gereken ülkeler arasında olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Brezilya

BrezilyaGüney Amerika’nın en güzel ve en büyük ülkelerinden biri olan Brezilya ise karnavalları, futbolu ve sembolleşmiş Kurtarıcı İsa heykeli ile ünlenmiştir. Ayrıca bir sürü canlıya ev sahipliği yapan Amazon Ormanları’nın büyük kısmı da burada bulunmaktadır.

Nefes kesen plajları, Rio de Janerio gibi renkli ve kalabalık şehirleri, mavisi ve yeşili ile Brezilya görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Ayrıca Doğanın Yedi Harikası’ndan biri olan Igauzú Şelalesi de burada bulunmaktadır. Kısacası; Brezilya hem renkli sosyal hayatı hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine kucak açmayı bekleyen bir ülkedir.

Meksika

MeksikaSıcak iklimi ve farklı havası ile Meksika da turistlerin gözde mekanları arasındadır. Baharatları, tekilası, mimarisi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Meksika’nın başkenti ise Mexico City’dir. Tropikal kumsalları, balta girmemiş ormanları ile Meksika, doğaseverler için cennet niteliğinde bir ülkedir.

Acı sosları, boğa güreşleri, sombrero denilen şakaları takan güler yüzlü insanları ile Meksika için “salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal ülke” tabirinin kullandığını da ayrıca belirtmek isterim. Eğer bu Latin Amerika ülkesine gitmeyi düşünüyorsanız, size rahatlıkla pişman olmayacaksınız diyebilirim.

Yunanistan

YunanistanSon olarak ise komşumuz olan Yunanistan’dan bahsetmek istiyorum. Evet, kültür turizmi açısından oldukça ilgi gören komşu ülkemiz, ayrıca adaları ve ünlü plajları ile de dikkat çekmektedir. Başkenti Atina olan ülke; gece hayatı, Akdeniz lezzetlerinden oluşan mutfağı ve festivalleri ile de ziyaretçilerini kendisine hayran etmektedir.

Örneğin; Avrupa sosyetesinin de favorileri içerisinde yer alan Mykonos, 89 kilometrelik sahil şeridi ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden eğlence hayatıyla, dünyanın her yerinden turist çeken bir Yunan adasıdır. Kısacası; Yunanistan hem ülkemize olan yakınlığı hem de doğal ve kültürel çekiciliği ile gezi listenizde yer alması gereken bir ülkedir diyebilirim. Hatta tam da bu noktada sizlere Yunanistan’da bulunan en lüks oteller nerelermiş, şöyle bir göz atmanızı öneririm.

SONUÇ:

Nihai olarak; sizlere bahsettiğimiz yeni yerleri görmek için fırsat yaratmanızı öneririm. Tamam, belki yurt dışına çıkmak için gereken zamana ve paraya şu anda sahip olmayabilirsiniz. Ama en azından ülkemizde bulunan güzelliklerle tanışabilirsiniz diye düşünüyorum. Ne dersiniz, yanılıyor muyum?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum