Yatırım yapmaya başla!

Narenciyede Üreticiden Tüketiciye Fiyat Farkı 6 Katı Buluyor

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üretici-market fiyat makasının genişliğinden bahsederek, üreticinin maliyetini düşürmediğimiz sürece gıda fiyatlarının ucuzlamasının bir hayal olduğunu belirtti.
Narenciyede Üreticiden Tüketiciye Fiyat Farkı 6 Katı Buluyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’da gerçekleşen aşırı yağışların tarım alanlarını sular altında bıraktığını, üreticiler açısından Ocak ayının oldukça zor geçtiğini söyledi. Özellikle Adana’da günlerce süren sağanak yağışlardan sonra bir de baraj kapaklarının açılmasının, narenciye bahçelerinin sular altında kalmasına sebep olduğunu, bu gelişmelerin ise sebze ve meyve fiyatlarını yükselttiğini anlattı.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde gerçekleşen aşırı yağışların henüz hasadı yapılmamış tarım ürünlerine zarar verdiğini belirten Bayraktar, fiyatların üreticiden tüketiciye ulaşana kadar 6 kat farka maruz kaldığını dile getirdi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayında markette 42 ürünün 31’inde fiyat artışı olduğunu söyledi.

Yılın ilk ayı mevsim şartlarının yarattığı olumsuz koşullar tarım ürünlerinin büyük kısmında fiyatların yükselmesine sebep oldu. Ocak ayında market ürünlerinin 34’ünde fiyat artışı olurken, üretici tarafında sadece 23 üründe artış gerçekleşti.

Bu süreçte tüketicilerin makul fiyatla ürün tüketme konusunda sıkıntı yaşadığını ve afet yaşayan üreticinin yaralarının bir an önce sarılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, piyasaya sunulan ürünün azalması sebebiyle arz – talep dengesinin bozulduğunu dile getirdi. Tarım ve sera alanlarının sular altında kalması, Antalya’da yaşanan hortum ve fırtınanın üretici maliyetlerini artırdığını söyledi.

Yaşanan tüm bu süreçte gözden kaçırılmaması gereken en önemli hususun üreticiden markete fiyat makası olduğunu belirtti.

Olumsuz hava koşulları ve afetten en çok etkilenen çiftçi olmasına rağmen, söz konusu fiyat artışı sadece marketlerde görülüyor. Yani hiçbir üretici, “daha önce 1 liraya sattığım malı yağmur sonrasında 4 liraya sattım, dolayısıyla afetin verdiği zararı kapadım” diyemiyor. Zaten maliyet artışı ile dar boğazda olan çiftçinin yaraları yine sarılmamış oluyor.

Şemsi Bayraktar Ocak ayında üreticide 80 kuruş olan mandalinanın markette 4,61 liraya, 75 kuruş olan portakalın 3,81 liraya, 2,4 lira olan yeşil mercimeğin 9 liraya satıldığını söyledi. Üreticiden tüketiciye neredeyse 6 kat farkın yaşandığı bu durumun sürdürülebilir olmadığını aktardı.

Üreticinin maliyetinin azaltılmadığı sürece gıda fiyatlarında ucuzluğun hayalden ibaret olduğunu söyledi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, maliyet azaltılmasının yanında üretici-market makasının da daraltılması gerektiğini, makul bir gıda fiyatı isteniyorsa üreticiye daha fazla destek verilmesi, pazarlama kanallarının rehabilite edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kooperatifleri ve üretici birliklerini profesyonel bir şekilde yönetilen, soğuk hava depoları, ürün işleme tesisleri, lojistik imkanları olan, danışmanlık hizmeti veren, üretici ve tüketicinin hak ve menfaatlerini koruyan örgütlere dönüştürmemiz gerektiğini vurguladı. Sebze ve meyve fiyatlarının hava şartları düzeldiğinde normale döneceğini, asıl meselenin arzla ilgili olduğunu, maliyetlerinin artması ve bir miktar spekülatif faaliyetlerle fiyatların daha da yükseldiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum