Yatırım yapmaya başla!

Milli Piyango’nun Yeni Sahibi Sisal-Şans Ortak Girişim Grubu Oldu

Milli Piyango'nun yeni işletmecisi, 10 yıllığına Demirören Holding iştiraklerinden Sisal-Şans Ortak Girişim Grubu oldu. 10 yıllık hasılattan kamuya kalacak miktar ise 28,1 milyar lira olarak hesaplandı.
Milli Piyango’nun Yeni Sahibi Sisal-Şans Ortak Girişim Grubu Oldu

Türkiye Varlık Fonu, Milli Piyango İdaresi’nin yeni işletmecisini belirledi. İhale usulü yapılan satış işleminde en iyi teklif Demirören Holding’in iştiraki olan İtalyan Sisal-Şans Ortak Girişim Grubu‘ndan geldi. Yapılan satış işlemi ile Milli Piyango’nun 10 yıllık yeni sahibi belli olurken, en geç 9 ay içerisinde devralma işleminin tamamlanacağı açıklandı.

Sisal – Şans Ortak Girişimi 2020 yılında Milli Piyango’dan elde edilen hasılatı en az 9 milyar 320 milyon liraya çıkarma taahhüdü verdi.

Sisal - Şans Ortak Girişimi10 yıl süreli imzalanan sözleşme gelir paylaşımı esasına dayanıyor. Sisal – Şans ortak girişiminde Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ’nin %51, Sisal S.p.A’nın ise %49 hissesi bulunuyor.

Milli Piyango’nun yeni işletmecisi olan grup 2020 yılında hasılatı en azından 9 milyar 320 milyon liraya çıkarma taahhüdü verirken, aynı zamanda her yıl belirlenen miktarda artırmak zorunda olacak. Cironun ilk yılda 3 katına çıkarılması ve maliyetlerin azaltılması sağlanacak.

Bayilerin sayısı ilk iki yıl içerisinde 10 bine çıkarılıp, gelirleri artırılacak.

Bayi Sayısı ArtırılacakYapılan sözleşme kapsamında yeni işletme, operasyonlarını %9,5 komisyonla yürütecek. Buna bayi komisyonları da dahil edilecek. 9 ay içerisinde devir işlemlerinin tamamlanması planlanan operasyonlar içinde Hemen Kazan ve Sayısal oyunları da yer alıyor.

Sözleşme imzalanırken katılımcıların; finansal ve teknik yeterlilik kriterleri, şans oyunlarındaki deneyimi, kurumun bugünkü net değeri ve asgari hasılatı gibi kriterlerin de dikkate alındığı belirtildi.

10 yıllık sözleşme kapsamında kamuya kalacak asgari miktar, bugünkü rakamlarla 28 milyar 119 milyon TL olarak hesaplandı.

Kamuya Kalacak TutarHasılatı artırma taahhütlü satış şeklinde gerçekleşen Milli Piyango ihalesinde, Sisal – Şans Ortak Girişimi, düşük komisyon ve yüksek hasılat gibi kriterlerde en iyi teklifi vererek kazanan taraf oldu. Bir diğer esas alınan madde ise kamunun yararlanacağı tutar oldu.

Bu doğrultuda, kamuya kalacak tutarın 28,1 milyar lira olacağı hesaplandı. Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez, Milli Piyango’nun Türkiye için çok önemli bir kurum olduğunu, şans oyunlarımızı dünya standartlarına taşıyacak yeni bir modeli hayata geçirdiklerini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum