Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Muş Ocak Ayı Dış Ticaret Rakamlarını Açıkladı

Yeni yılın ilk ihracat rakamları açıklandı. 2021 yılında ihracat rekoru kıran Türkiye'nin Ocak ayı dış ticaret verileri Bakan Mehmet Muş tarafından duyuruldu.
Bakan Muş Ocak Ayı Dış Ticaret Rakamlarını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Ocak 2022 dönemine ait dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, Ocak ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre %17 artışla 17 milyar 593 milyon dolar oldu. Bakan Muş, “Bu rakam tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı geçici verilere göre ihracat 2021 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %24,9 artarak 22 milyar 278 milyon dolar olmuştu.

Ocak Ayında İthalat %55,2 Oranında Arttı

2022 Ocak Dış Ticaret Verileri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İthalat bu artışla birlikte 28 milyar 32 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatın ithalatı karşılama oranı 20,3 puan azalarak %62,8’e geriledi. Enerji ürünleri hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı 5,6 puan azaldı ve %88,3’e geriledi.

2022’in ilk ayında en fazla ihracat yaptığımız ülke 1 milyar 616 milyon dolarla Almanya olurken, onu 1 milyar 233 milyon dolarla ABD ve 1 milyar 27 milyon dolarla İtalya izledi. ABD’ye yapılan ihracat miktarında yıllık bazda %32,6 oranında artış oldu.

Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülkelerin başında 4 milyar 564 milyon dolarla Rusya yer alıyor. Rusya’dan yapılan ithalat miktarındaki artış oranı %149,8 seviyesinde. Çin’den ise 3 milyar 94 milyon dolarlık ithalat yapıldığı açıklandı.

Toplam ihracat içinde imalat sanayi 16 milyar 416 milyon dolarla %93,3’lük, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü 714 milyon dolarla %4,1’lik, madencilik ve taçocakçılığı 368 milyon dolarla %2,1’lik paya sahip oldu.

İmalat sanayi ithalatta da 17 milyar 631 milyon dolar miktar ve %62,9 pay ile ilk sırada yer aldı. Onu %28,5’lik payla madencilik ve taçocakçılığı, %4,3’le tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü izledi.

Türkiye 2021 Yılında İhracat Rekoru Kırdı!

Bakan Muş, Salı günü Dünya Gümrük Günü Liyakat Sertifikaları Takdim Töreni’nde yaptığı açıklamada, 2021 yılında Türkiye’nin ihracatının %32,9 artışla 225,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, ihracatta tarihi bir başarı elde edildiğini aktardı.

Bugün yaptığı açıklamada ise “Biz, bölgesel huzur ve refahın yolunun ticaretin geliştirilmesinden geçtiğini gayet iyi biliyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu vizyonla hareket edecek, ticaretin bölgemiz ve dünya barışına katkı vermesi için çalışmaya, bağlar kurmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu