Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

McLaren’in Tasarım Patronu Frank Stephenson’un Sürat Teknesi: “Riverbreeze”

McLaren’in Tasarım Patronu Frank Stephenson’un Sürat Teknesi: “Riverbreeze”
Son Güncelleme: 
Yorum

Asfaltın efendileri nasıl süper spor otomobillerse, su üzerinde de lider sürat tekneleridir. Özellikle lüks bir sürat teknesi, insanlardaki bu tür araçlara olan merakla tüm dikkatleri üzerine çeker. Arkasında bıraktığı beyaz köpükle oluşan dalga, uzaktan bakıldığında bir kuğunun su üzerindeki eşsiz dansı gibidir. Ünlü otomotiv şirketi McLaren’in tasarım patronu Frank Stephenson da sürat teknelerinin bu çekiciliğinden etkilenmiş ya da artık karadaki sürat canavarlarından sıkılmış olacak ki kendine “Riverbreeze” adını verdiği bu muhteşem tekneyi yapmış.

Riverbreeze, Frank Stephenson tarafından tasarlanan elektrikli bir tekne ve inanın bu tasarım, belki de dünyanın en güzel modeli. Elektrikli olması sürat teknesinden çıkan abartılı motor sesini minimuma indiriyor. Hatta aracın çalıştığından emin olmanız, motorun titremesi sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Zaten Riverbreeze de öyle sıradan bir isim değil, anlamı nehir esintisi. Bu güzel sürat motoru, şu anda Londra’nın 56 kilometre batısındaki Henley on Thames üzerinde gezintiye çıkıyor. McLaren Otomotiv Tasarım Direktörü Frank Stephenson, tekne yapılırken bizzat ahşap gövdesine müdahale etmiş ve bu kısmı kendi tasarlamış. Sanırım aradığını da bulmuş, çünkü Frank tekne üzerinde çocuklar kadar mutlu görünüyor. Şimdi dilerseniz ünlü tasarımcının el emeği göz nuruna daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda McLaren’in tasarım patronu Frank Stephenson’un yeni oyuncağı:

Lüks Sürat Teknesi “Riverbreeze”

Lüks Sürat Teknesi “Riverbreeze”Stephenson, yüksek desibelde kükremelere sahip araçlar kullanmaya alışık; ancak bu tekne için çok sakin bir atmosfer istedi. Bunu da “tekneye bindiğim zaman, sadece kuşların ve suyun sesini duymak isterim,” sözüyle açıkladı. Teknenin yapımında Afrika ve Brezilya’da yetişen gül ve maun ağacından faydalanılmış ve ağaçların üzerine 15 kat vernik atılmış. Vernik işlemi sadece tek seferlik kullanılmamış, 5 yıl boyunca bu işlem sürekli tekrarlanmış. Işıl ışıl tekneye bugüne kadar toplamda 35 kat civarında astar sürülmüş. Stephenson, ahşap seçimini Foggy adındaki romantik teknenin sahibi Frank Gehry gibi diğer pek çok tutkulu tasarımcı ile de paylaşmış.

DÜNYANIN EN HIZLI EN LÜKS 10 SÜRAT TEKNESİ İÇİN TIKLAYIN.

Stephenson, herkesin beyaz plastik gövdeli teknelere sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca bunun dışarıdan güzel görünebileceğini, ama ağacın yerini hiçbir şeyin tutamayacağını da ekliyor. Riverbreeze; 8 Varta akü, 12 volt gemi bataryası tarafından nüfuz edilen bir “torpido şeklindeki” 4.2 kilovat elektrikli gövde motoru ile destekleniyor. Bu nedenle şarj süresi 8 saattir. Bu depolama 14.7 kilovat saatin üzerindedir.

Lüks Sürat Teknesi “Riverbreeze”Yukarı açılan portları sayesinde araç çalıştığı zaman ön kısmında bir çeşit gürleme sesi duyuluyor. Pruvasının üzerinde ise 1932 yılına ait bir Cadillac denizkızı amblemi var. Sanırım burada geçmiş zamanların tasarımlarına bir “selam” gönderilmek istenmiş. Stephenson şık süper starı için; “Ben sadece özel bir şey yapmak istedim, o sevginin ürünlerinden bir tanesidir. Bir tasarımcı için her şey dengeden ibarettir. Ben sabah saat 6’da kalkarım ve bütün gün Ducati’nin yüksek desibeli ile ruhumu yorarım. Böylece tekneye bindiğimde, sadece kuşların ve suyun sesini duyarak huzur bulurum,” demiştir.

Nehirde alkollü araç kullanma yasağı olmadığına göre, bu keyfine düşkün tasarımcı sanırım aradığını bulmuş. Ama benim merak ettiğim, siz onun bu tasarımını nasıl buldunuz? Biz tekneyi oldukça beğendik ve ayrıca ahşap konusunda Stephenson’a sonuna kadar katılıyorum. Peki ya siz? Riverbreeze hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu