Yatırım yapmaya başla!

16 Eylül’de Başlayan Marmarabirlik’in Rekolte Beyan Dönemi 14 Ekim’de Sona Erecek

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, rekolte beyan döneminin 16 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini ve miktar bildirmeyenlerden ürün alınmayacağını söyledi.
16 Eylül’de Başlayan Marmarabirlik’in Rekolte Beyan Dönemi 14 Ekim’de Sona Erecek

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifileri Birliği (Marmarabirlik) 16 Eylül’de rekolte beyan dönemini başlattı. Üreticilerin teslim edeceği zeytin miktarını belirtecekleri dönem 14 Ekim’de sona erecek. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Marmarabirlik 2019 – 2020 iş yılı için ürün miktarının belirtileceği rekolte beyan dönemini başlattığını duyurdu.

Rekolte BeyanıBirlik olarak çok zor bir kampanya dönemi geride bıraktıklarına söyleyen Hidamet Asa, geçtiğimiz dönemde yaşanan fiyat dengesizliğin rekabet etme gücünü zayıflattığını belirtti. “Bir yıl önce 12,6 liradan alınan ürünün üretici havuzlarından 13-14 liraya satıldığı ve yüzde 25 firesi düşünüldüğünde 10 liraya geldiği bilinen bir gerçektir.” şeklinde konuşan Asa, kredi kullanarak ürün alınan sistemi geri getirmeyeceklerini dile getirdi.

Rekolte bildirmeyen üreticilerden ürün alınmayacağına dikkat çekildi. Rekolte belirleme çalışmaları sırasında ise birlik bünyesinde yer alan mühendisler ile kooperatif eksperleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan komisyonlar görev alacak.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, birliğin son iki yıl içerisinde 102 bin ürün alımı yaptığını söyledi.

Hidamet AsaKredi kullanarak ürün alınan sisteme geri dönmeyeceklerini söyleyen Asa, bu uygulamaya geçilmesi halinde birliğin yeniden geçmişe döneceğini belirtti. Ürün satışlarından geri dönüşler ile bedellerin ödendiği bir sistem kurduklarını ve bu sistemin devam edeceğini dile getirdi.

Son iki yılda 102 bin ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini belirten Asa, alım miktarı ve fiyatların belirlenmesinde üreticilerin desteklerini beklediklerini vurgu yaptı. 2018 yılında piyasa koşullarına bağlı olarak sıkıntı yaşandığını ve üreticilerin ellerindeki ürünün tamamını Marmarabirlik’e vermek istemediğini hatırlattı.

Bu nedenle bu yıl rekolte beyanlarının çok daha yüksek miktarda olmasını beklediklerini, kendilerinin de verilen beyanlar doğrultusunda stratejilerini belirlediklerini açıkladı.

Bu arada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık üreticilerinin hesabına paralarının yatırıldığını duyurdu.

Fındık ÖdemeleriAhmet Güldal 1-6 Eylül tarihleri arasında fındığını teslim eden 3770 üreticinin hesabına 75 milyon TL’nin yatırıldığını bildirdi. Üreticilerin bugünden itibaren paralarını hesaplarından çekebileceğini belirten Güldal, ödemelerin devam edeceğini duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum