Yatırım yapmaya başla!

Hasadı Başlayan Malatya Kayısılarının İlk İhracat Durağı Almanya

Malatya, dünyada kuru kayısı üretiminin %85’ini üstleniyor. Hasat edilmeye başlanan kayısıların bu sezonki ilk ihracatı ise Almanya’ya yapıldı. İşte detaylar;
Hasadı Başlayan Malatya Kayısılarının İlk İhracat Durağı Almanya

Türkiye’de bulunan 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonu “dünya kayısı başkenti” olarak bilinen Malatya’da bulunuyor. Şehirde yaşayan yaklaşık 50 bin aile geçimini kayısıdan sağlıyor.

“Antep baklavası” ve “Aydın inciri”nden sonra Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret alan üçüncü ürün Malatya kayısısında yeni sezonun toplanan ilk ürünleri Almanya’ya ihraç edildi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kentin merkez Meydancık Mahallesi’nde yer alan kayısı bahçelerinde hasat döneminin başladığını açıkladı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan ÖzcanHasadı yapılan kayısıların seçilerek fabrikaya yollanıp oradan da Almanya’ya ihraç edildiğini belirten Özcan, “Ürün bu yıl gerçekten çok kaliteli. Özellikle biz tüketicinin mutlaka bu yıl kayısıyı tatmayanların kayısıyı tatmasını tavsiye ediyoruz. Üründeki kalitenin yüksekliğinin en önemli sebebi iklim koşullarının bu yıl bizim arzu ettiğimiz şekilde cereyan etmesiydi.” ifadelerini kaydederken bu yıl özellikle yaş kayısıda 20 bin tonluk ihracat beklendiğini aktardı.

Kayısı hasat döneminin ortalama 1 ay kadar devam edeceğini söyleyen Özcan, yaş ürün ihracatından sonra kuru kayısının da ihraç edilmeye başlanacağını bildirdi. Öte yandan bu sezon kuru kayısıdan 100 bin tonluk ihracat gerçekleştirme hedefleniyor.

Özcan, bu yıl üreticinin kaliteli kayısı hasat ettiğini vurguladı ve bu sezonun üretici, tüccar ve ihracatçılar açısından iyi olmasını temenni etti.

Bu Yıl Üretici Kaliteli Kayısı Hasat Etti“2019-2020 yılı içerisinde de ihracat rakamlarının 110 bin tonu da geçmesini planlıyoruz. İnşallah yaş kayısıda da kuruda olduğu gibi ihracat rakamlarının önümüzde ki dönemlerde de artmasını bekliyoruz.” şeklinde konuşan Özcan, bu yıl hasat döneminin tahmin edilenden bir hafta gecikmeli olarak başladığını ve bunun da ihracatta problem oluşturduğunu ifade etti.

Kayısı üreticiliği yapan Bedirhan Özhan da bahçelerinde bulunan kayısıların hasat edildiğini ve ürünlerinin Almanya’ya ihraç edileceğini söyledi.

Bunun yanında Turfanda bölgesinde bulunmayı kendileri için bir avantaj olarak gördüğünü belirten Özhan, “Aynı şansa sahip olmayan orta turfanda bölgesi var. Bizim üretim faaliyetlerine baktığımızda son 5 yılda ki giderlerin arttığını hep beraber görebiliyoruz. Özellikle elektrik tüketiminde ki artış bizlerin boynunu büküyor. Market döngüsüne bakıldığı zaman köylü üretimini yapamazsa buradaki işçi nasibini alamaz. Köylü malını satamazsa yarın bahçeleri kuruma sonucuna gelir.” derken bu konuda desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum