Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Louis Vuitton “1934 Charlotte Perriand Tasarımı” Yazlık Ev

Louis Vuitton ve Charlotte Perriand bir etkileyici bir projede buluştu! 1934 Charlotte Perriand tasarımı, harika özellikleriyle karşınızda;
Louis Vuitton “1934 Charlotte Perriand Tasarımı” Yazlık Ev
Son Güncelleme: 
Yorum

Yazımıza öncelikle Charlotte Perriand ismini kısaca açıklayarak başlayalım. Fransa’da doğup büyüyen bu isim, etkileyici tasarımlarıyla dikkat çeken bir mimar. 1999 yılında hayata gözlerini kapatan Perriand, yaşamı boyunca birbirinden değerli eserlere imza attı. Bunlardan birisi de 1934 yılında tasarladığı “La Maison au Bord de I’Eau” isimli fonksiyonel yazlık ev projesi. Tamam; ama bu projenin milyonların sevgilisi Louis Vuitton ile nasıl bir ilişkisi var? Açıklayalım;

Aslında başarılı mimarın yazlık ev şeklindeki projesi, yaşıyorken ne yazık ki hayata geçmedi. Louis Vuitton’un fark ettiği etkileyici tasarım, ünlü markayla birlikte hayat buldu. Louis Vuitton hayranları elbette bu duruma biraz şaşırdı. Evet, marka yaşamın her kesiminde bulunabilen bir ekol; ama ev tasarımıyla bütünleşmek biraz farklı bir yaklaşım. Her şeye rağmen, ortaya mükemmel bir sonuç çıkmış diyebiliriz. Louis Vuitton bu başarısıyla, ev tasarım firmalarını da işsiz bırakacağa benziyor. Zaten iki kaliteli ismin ortak çalışmasından olumsuz bir sonuç da beklenemezdi. Ne dersiniz bu evin özelliklerine daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda Louis Vuitton’ın ellerinde hayat bulan 1934 Charlotte Perriand tasarımı:

Daha Yakından Tanıyalım, Charlotte Perriand Kimdir?

Daha Yakından Tanıyalım, Charlotte Perriand kimdir?1903 ile 1999 yılları arasında yaşamış olan Charlotte Perriand, Fransız bir mimar ve tasarımcı olarak tanınmaktadır. Paris doğumlu olan Perriand, genel olarak daha fonksiyonel yaşam alanları yaratmak üzerine çalışmalar yapıyordu. Tasarım tarihi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Perriand çizgisi, sadece Fransa’da değil; Japonya, Almanya, Brezilya ve Rusya’da da görülmüştür.

Yenilikçi tasarımlarıyla dikkat çeken mimarın kariyerindeki önemli olaylardan biri de La Maison au Bord de I’Eau, yani Louis Vuitton’un şimdilerde hayata geçirdiği proje olmuştur. Charlotte Perriand, 1934 yılında yaptığı bu tasarımıyla L’Architecture d’Aujourd’hui isimli derginin düzenlediği tasarım yarışmasına katılmış ve ikincilik ödülü kazanmıştır. Ancak bu proje hiçbir zaman hayata geçirilememiştir, ta ki Louis Vuitton’a kadar…

Louis Vuitton’un Hayat Verdiği 1934 Charlotte Perriand Projesi

Louis Vuitton'un Hayat Verdiği 1934 Charlotte Perriand Projesi80 yıldan beri hayata geçirilmeyi bekleyen proje, Louis Vuitton’un dikkatini çekmiş. Ünlü marka, yaptığı bazı uyarlamalarla başarılı mimarın çizimlerini tüm ihtişamıyla gözler önüne sermiştir. Louis Vuitton’un uluslararası tasarım fuarı olarak bilinen Design Miami 2013’te sergilediği tasarıma, 2014 Icons İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nda da yer verilmiş ve bu tasarım büyük ilgi toplamıştır. Miami kumsallarına yerleştirilen bu tatil evi niteliğindeki dizaynın, Perriand’ın üzerinde çalıştığı fonksiyonelliği başarıyla yansıttığını görüyoruz.

Louis Vuitton’un yaptığı açıklamaya göre; bu projenin şimdiye kadar gerçekleştirilememesinin nedenleri arasında, Charlotte’nin 1934 yılındaki tasarımının üzerine çok sayıda alternatif taslak eklemesi ve ayrıntılı çizimlerin olmaması var. Yani Louis Vuitton, 80 yıldır bekleyen bir hazineyi bulup çıkarmış ve üzerindeki tozları alarak gözler önüne sermiştir.

Louis Vuitton'un Hayat Verdiği 1934 Charlotte Perriand ProjesiGelelim La Maison au Bord de I’Eau’nun özelliklerine… Bir ağaç ev olarak da nitelendirilebilecek olan küçük konak, Miami sahilinde küp şeklinde kütüklerin üzerine yerleştirilmiş. Arka tarafta bulunan köprü biçimindeki detay ise evin girişi olarak planlanmış. U şeklinde tasarlanan yapının ortasında, teras işlevi gören boş bir alan bulunuyor. Üzeri gölgelik kumaşla kapatılan bu alanın ortasında yine ahşaptan yapılma şık bir saksı ve kütükten tasarlanmış küçük tabureler bulunuyor. Ayrıca alan açılabilir cam kapılarla evin diğer bölümlerinden ayrılıyor.

Evin bir tarafında yatak odaları ve banyo yer alırken; karşı tarafında ise mutfak, oturma odası ve yemek odası bulunuyor. Oldukça kullanışlı olarak tasarlanan ev, dışarıdan küçük gibi görünüyor; ancak içeriye girdiğinizde ferah bir yaşam alanı sizi karşılıyor.

1934 yılında tasarlanmış olmasına rağmen oldukça modern ve etkileyici görünen tasarım, birçok kişiye fikir verecek nitelikler yansıtıyor. Ne diyorsunuz, sizce de öyle değil mi? Siz’in böyle bir eviniz olsun istemez miydiniz? Üstelik bu ünlü tasarım, oldukça uygun maliyetler karşılığında rahatlıkla yaptırabilir. Her şeyin ötesinde, ister deniz kenarında, ormanda kısacası nerede isterseniz orada yaşayabileceğiniz bu ev, sizce de küçük bir masal evi gibi gözükmüyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu