Yatırım yapmaya başla!

Lavanta Yağının Litresi 70-120 Euro’dan Alıcı Buluyor

Kendisi de yağı da oldukça kıymetli olan lavantalar kokusu ve rengiyle büyüleyici özellikte. Hasat edilmeye başlayan lavanta yağının litre fiyatı ise 70 ile 120 Euro arasında değişiyor. İşte detaylar;
Lavanta Yağının Litresi 70-120 Euro’dan Alıcı Buluyor

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, lavantaların kozmetik ve ilaç sanayinin önemli bir ham maddesi olduğunu açıkladı. Ardından, oldukça kıymetli olan lavanta yağının uluslararası karşılığında litre fiyatının 70 ile 120 Euro arasında değiştiğini bildirdi.

Edirne’de yetişen ve enstitüye ait 20 dönümlük tarlada olgunlaşması beklenen lavantalar nihayet hasat edilmeye başlandı.

Lavantalar Nihayet Hasat Edilmeye BaşlandıHem kokusu hem de rengiyle büyüleyen lavantalar, yağı çıkarılmak üzere enstitü bahçesinde yer alan damıtma ünitesine getiriliyor. Ardından, distilasyon ünitesinin üst kazanına doldurulan lavantaların yağ ve sularını bırakması için altında ateş yakılıyor.

Kazan sıcaklığının belli bir dereceye çıkmasının ardından lavanta, yağı ve suyunu salıyor. Gerekli işlemlerin ardından şişelere doldurulan lavanta yağları, laboratuvarda kalite yönünden analiz ediliyor.

Tülek, yaptığı açıklamada önceki hafta bölgeye 50 binin üzerinde turist çeken tarlalardaki lavantaların damıtılmaya başlandığını bildirdi.

Lavanta Tarlaları Bölgeye 50 Binin Üzerinde Turist ÇekiyorBunların ardından Tülek, kıraç ve verimsiz topraklarda “alternatif tarım” olarak yetiştirilen lavantaların bölgedeki çiftçilere her fırsatta anlatıldığını aktardı. Ayrıca son yıllarda buna yönelik farkındalıkların başladığını açıkladı.

Açıklamalarını sürdüren Doç. Dr. Tülek, dünyada Fransa ile Bulgaristan’ın lavanta tarımında önemli aktörler olduğunu vurguladı. Trakya’nın da lavanta üretimindeki bu potansiyeliyle sonraki yıllarda payını alacağının altını çizdi. “Amacımız, 20 dönümlük tarlamızda lavanta üretimini anlatmak. Fide, lavanta bahçesinin kurulması, tarımının nasıl yapılacağı, yağının nasıl damıtılacağı burada çiftçiye anlatılıyor.” ifadelerini kullandı.

Lavanta ekimine gösterilen ilginin her geçen gün arttığı öğrenildi.

Lavanta Ekimine Gösterilen ilgi Her Geçen Gün ArtıyorKonuşmasında lavanta yağının kozmetik ve ilaç sanayinin önemli bir ham maddesi olduğuna özellikle vurgu yapan Tülek, 1 dekar lavanta tarlasından 15 litreye kadar lavanta yağı elde edilebildiğini ifade etti.

Oldukça değerli bir yağ olarak bilinen lavanta yağının uluslararası karşılığında 70 ile 120 Euro arasında bir satış fiyatı olduğunu açıklayarak sözlerini bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum