Yatırım yapmaya başla!

Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Yüzde 8,5 Geriledi

FAO’nun hazırladığı Gıda Fiyat Endeksi’ne göre; küresel gıda fiyatları Kasım’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,5, bir önceki aya göre ise %1,3 oranında düşüş kaydetti.
Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Yüzde 8,5 Geriledi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Kasım ayına ilişkin gıda fiyatlarındaki değişimleri açıkladı. Gıda Fiyat Endeksi, 2017 yılının Kasım ayına göre %8,5 oranında düşüş kaydederek 160,8 puana geriledi. Bir önceki aya göre %1,3 düşerek Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geldi.

Beş ana gıda maddesindeki fiyatları ve ticaretin takip edilerek ölçüldüğü Gıda Fiyat Endeksi, Kasım’da 160,8 puana geriledi.

Bitkisel yağ, tahıl, et, şeker ve süt ürünleri gibi ana gıda maddelerindeki değişimleri takip eden endeksteki düşüşün nedeni, bitkisel yağ fiyatlarındaki gerileme oldu. Bitkisel yağ fiyat endeksi, Kasım’da bir önceki aya kıyasla %5,7 gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyesine indi.

Altı aydır düşüşünü sürdüren süt ürünleri endeksinde de aynı dönemde %3,3’lük bir azalma gerçekleşirken, büyük çaplı stoklardaki ve ihracat arzındaki artışın tereyağı, peynir ve ta yağlı süt tozu için daha düşük fiyat kotasyonlarına yol açtığı bildirildi.

Tahıl fiyatları endeksinde Ekim ayına göre %1,1 oranında azalma meydana geldi.

Söz konusu düşüşte buğday ihracatındaki belirgin artış, mısırdaki yoğun ihracat rekabeti ve yeni mahsül pirinç alımının etkisi oldu. Sığır fiyatları dışında et fiyatlarında gerileme olurken, Brezilya’da şeker üretiminde beklenen azalış şeker fiyatları endeksinin %4,4 oranında artış göstermesini sağladı.

Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi’ne göre Türkiye gıda sürdürülebilirliği alanında 58. sırada yer aldı.

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı ile (BCFN) The Economist Intelligence Unit (EIU) ortak çalışması olarak hazırlanan Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi’ne göre Fransa hayata geçirdiği uygulamalar sayesinde birinci oldu. 38 gösterge ve 90 kriter üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye ise 58. sırada yer aldı.

Hollanda ikinci, Kanada üçüncü olurken, Birleşik Arap Emirlikleri listenin en son sırasında yer aldı. Türkiye yetersiz beslenmeyi önleme, su yönetimi, sürdürülebilir tarım, iklim değişikliği ve hava kategorisinde yüksek puan aldı ancak yine de listenin üst sıralarına yerleşmeyi başaramadı. Gıda kaybı ve israfında ise son sıralarda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum