Yatırım yapmaya başla!

Küresel Enerji Yatırımları Yükselişe Geçerek 1 Trilyon 847 Milyar Dolar Oldu

Dünya genelinde gerçekleştirilen enerji yatırımları geçen yıl bir önceki yıla göre 1 milyar dolar arttı ve 1 trilyon 847 milyar dolara yükseldi.
Küresel Enerji Yatırımları Yükselişe Geçerek 1 Trilyon 847 Milyar Dolar Oldu

Üç yıllık düşüşün ardından küresel enerji yatırımları geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre 1 milyar dolar artış ile 1 trilyon 847 milyar dolara ulaştı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Dünya Enerji Yatırımları 2019 raporunda yer alan bilgiye göre, petrol ve doğal gaz sektöründe gerçekleştirilen yatırım geçen yıl bir önceki yıla oranla %1,11 arttı ve 726 milyar doları gördü.

Petrol ve doğal gaz kaynağının işlenmesi ve alt yapısı için 249 milyar dolar ayrılırken, çıkarılmaları için 477 milyar dolar yatırım yapıldı. Kömür yatırımı ise dünyada geçen yıl bir önceki yıla göre %2,56 artışla 80 milyar dolara tırmandı.

Geçen yıl elektrik üretimi için yapılan harcama %1,8 düştü ve 478 milyar dolara gerilemiş oldu. Elektrik üretimi için yapılan kaynak artırımının 304 milyar dolarlık kısmı yenilenebilir enerjiye gerçekleştirildi.

Geçen Yıl Elektrik Üretimi İçin Yapılan Harcama DüştüBununla birlikte elektrik üretimi için yapılan yatırımın 127 milyar dolarlık bölümü fosil yakıtlı kaynaklardan elektrik üretimi için harcanırken; 47 milyar dolarlık kısmı ise nükleer enerjiden elektrik üretimine kullanıldı. Böylelikle tüm dünyada enerji projelerine yapılan toplam kaynak aktarımı geçen yıl bir önceki yıla göre 1 milyar dolar artış göstererek 1 trilyon 847 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz yıl petrol, doğal gaz ve kömür arzı üzerindeki artan harcamalar, fosil yakıt bazındaki elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji harcamalarındaki düşüş sayesinde dengelendi.

Tüm bunlarla birlikte elektrik ağı ve depolama alanındaki yatırımlar geçen yıl bir önceki yıla göre %0,33 düşüş gösterdi ve 297 milyar dolar oldu.

Aynı döneme ait enerji verimliliğine yapılan harcama ise %0,41 artış gösterdi ve 240 milyar dolara ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ısınma ve ulaşımda kullanımını artırmak için ise 25 milyar dolar gözden çıkarıldı. Bunlara ek olarak, geçtiğimiz günlerde IEA Başkanı Fatih Birol’dan bir açıklama gelmiş, bu açıklamada yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyümenin durmasını önlemek amacıyla hükümetlerin bir an önce harekete geçmesi gerektiği bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum