Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonomi için En Büyük Risk 2008 Hatalarının Tekrarlanması

Ünlü ekonomist El-Erian, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu en büyük riski, küresel mali krizin politika hatalarının tekrarı olarak ifade etti.
Küresel Ekonomi için En Büyük Risk 2008 Hatalarının Tekrarlanması
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında tanınan ünlü ekonomist Mohamed El-Erain, küresel ekonominin 2008 mali krizinin hatalarını tekrarlama riski altında olduğu konusunda uyardı.

Pandemi ilan edilen koronavirüs salgını dünya çapında milyonlarca insana bulaşırken ve 739 binin üzerinde ölüme yol açarken, ekonomide de derin yaralar açıyor.

Dolayısıyla IMF, Dünya Bankası gibi birçok kuruluş rekor düşük büyüme rakamlarına, yüksek işsizliğe, artacak yoksulluğa ve borca işaret ediyor. Kısacası dört bir yandan karamsar tahminler gelirken küresel ekonomiye ilişkin görüş bildiren uzmanlardan bir tanesi de Mohamed El-Erian oldu.

Eski Pimco CEO’su Financial News’e verdiği demeçte, en büyük ekonomilerin koronavirüs krizinin sonuçlarıyla savaşırken küresel krizin hatalarını tekrarlama riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyardı.

Küresel ekonomiler depresyona girme riski altındayken, 2008 ekonomik çöküşünün politika hatalarından kaçınmanın en önemli öncelik olması gerektiğini söyledi.

“Küresel depresyon bir risk olmaya devam ediyor, ancak uygun hükümet politikaları ve bireyler tarafından yapılacak sağlıklı davranış değişiklikleri yoluyla azaltılabilecek bir risk. Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu en büyük risk, küresel mali krizin politika hatasının bir tekrarıdır.” dedi.

Çünkü bunun küresel bir depresyon tehdidine karşı savaşı kazanırken yüksek, kapsayıcı ve kalıcı ekonomik büyümeyi güvence altına alamayacağını ekledi.

Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte ise kurumsal bir iflas dalgasının borsadaki yükseliş için en büyük risk olduğunu dile getirdi.
Dünya Koronavirüs Durumu
Kaynak: Worldometers

“Bence bu pazarı raydan çıkaran şey artık Çin-ABD gerginliği ve daha fazla politik farklılıklar değil” diyen El-Erian, pazarın son haftalardaki yükselişinin gerçekten teknik göstergelerle ilgili olduğunu öne sürdü ve bunun koronavirüs pandemisine ve diğer karşı rüzgarlara rağmen hisse senetlerinin yükselmeye devam etmesine izin verdiğini aktardı.

Bloomberg ile yaptığı röportajda ise gramı 464 liraya gerileyen altın üzerine konuşan El-Erian, ABD hazine getirilerinin düşmeye hazırlanmasıyla yatırımcıların altın gibi sağlam, gerçek varlıklara dönmeye başladıklarını söyledi.

“Altınla ilgili ilginç olan şey, herkes için her şey olmaya başlamasıdır. İnsanlar savunmaya yönelik olduğu için seviyor. Reflasyon ticareti olduğu için seviyor. İnsanlar bunu enflasyona karşı koruduğu için seviyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu