Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Durgunluk Riskleri Artarken, Keskin Bir Düzeltmenin Zamanı Geliyor

Küresel durgunluk risklerinin arttığına dikkat çeken stratejist, önümüzdeki 18 ay içine keskin bir düzeltmenin yaşanabileceğini söylüyor.
Küresel Durgunluk Riskleri Artarken, Keskin Bir Düzeltmenin Zamanı Geliyor
Yorum

Küresel ekonominin durgunluk riskiyle karşı karşıya olduğunu artık tüm merkez bankacılardan duymaya başladı. Analistler ve stratejistler ise onlardan daha önce bunun geldiği hakkında yorumlar yapmıştı. Şimdi ise Absolute Strategy Research’ün Baş Yatırım Stratejisti Ian Harnett’e göre; küresel durgunluk riskleri artıyor ve önümüzdeki 18 ay içinde gerçekten keskin bir düzeltme görebiliriz.

Harnett, FED’in ekonomik büyümenin yavaşlayacağından ve işsizliğin artacağından endişe duyması nedeniyle yakında sigorta kesintileri için gösterge oranına dönmesini sağladığına dikkat çekti.

Ian Harnett Küresel Büyüme YorumuStratejist, “Sigorta kesintilerinin yeterli olacağını düşünmüyoruz, aslında kazanç artışının bu yıl yüzde 7 olmayacağını, yüzde -5 ve belki de -10 olacağını düşünüyoruz,” dedi. Yatırımcıların, hisse senedi değerini ölçmek için kullandıkları önemli bir ölçüm olan fiyat/kazanç oranları önemli düşüşe işaret ediyor.

Harnett, “En son 1929 depresyonundan hemen önce görülen, teknoloji balonunda 30 kere Shiller F/K oranını geri aldınız,” dedi. Shiller F/K, genellikle ABD S&P 500 hisse senedi piyasasına uygulanan bir değerleme ölçüsüdür. Harnett; ABD pazarındaki son F/K oranı,  1960’larda en yüksek seviyesinden 22 katına çıkarak son 12 aydaki gerçek kazanca dayalı bir değerleme olduğuna dikkat çekti.

Stratejiste göre; bu, önümüzdeki 18 ay içinde bir aşamada, küresel hisse senedi piyasalarında gerçekten keskin bir düzeltme için büyük bir reçete.

Borsalara Düzeltme GeliyorHarnett, durgunluk risk modellerinin yükselişine baktıklarını ve eyaletlerdeki kredi dürtüsünün zayıf olduğunu söylüyor. Tüm bunların ise işsizliği artırma eğilimi ve hisse senedi piyasalarını düşürme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Ayrıca ABD ekonomisinin son 12 aydaki geniş çapta izlenen bir göstergesi olan IMS İmalat Endeksi’ndeki tipik düşüş oranının ve dünyadaki bankacılık sektörünün zayıflığının normalde merkez bankalarının 100 oranında azaldığını görmesini önerdi. 150 baz puanın bu nedenlerle bono piyasası faiz indirimlerinde fiyatlanıyor gibi göründüğünü söylüyor.

FED Başkanı Powell, ‘çapraz akımlar yeniden ortaya çıktı’ ifadelerini kullanarak, faiz indirimi umutlarının yenilenmesini sağladı.

Powell Faiz İndirimi UmuduReuters anketine göre; Çin, iç talebi teşvik etmek ve ticaret savaşını kolaylaştırmak için tasarlanan destek önlemlerine rağmen uzun zamandır küresel ekonomik büyümenin öncüsü olmuştur. Ancak 2019’da 30 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6,2’ye doğru yavaşlıyor.

Shard Capital’ın Stratejisti Bill Blain, yatırımcıların ellerini sağlam duruma getirmek isteyebileceklerini söyledi. Çin’in büyümesinin, ekonomisinin olgunlaşmaya devam etmesiyle birlikte yüzde 4’e kadar düşebileceğini belirtti. Blain, son 8 yıldır, her ikisinin de büyük varlık kabarcıkları yaratma etkisiyle daha düşük oranlar ve niceliksel hareketlilik ile varlık piyasalarını zorladığını ifade etti.

Blain, merkez bankacılarının Çin kaynaklı yükselişin büyümesinin finansal varlıkların ulaştığı seviyeleri haklı çıkarmasını ümit ettiğini, hisse senedi tahvil piyasalarının rekor kıracağını beklediğini açıkladı.

Bill Blain Küresel Büyüme YorumuÇin’in kazanmayacağını düşünen Blain, küresel büyümenin yavaşladığını, çünkü Çin’in olgunlaştığını, bunun da finansal varlıkların olduğu ve bir balon olarak kalacağı anlamına geldiğini söyledi. Stratejist Blain, “Piyasa nihayet kavradığında, düşük faiz oranlarının büyümeyle desteklenmeyeceği, yani baretinizin gerçekten kullanışlı olmasını istediğiniz zaman…” şeklinde konuştu.

Ama herkes Blain ve Harnett kadar karamsar değil. HSBC Portföy Yönetimi Global Baş Stratejisti Joe Little, yarım yıllık bir yatırım notunda resesyon veya ayı piyasası endişelerinin aşırı olduğunu belirtti. Little, ABD’nin durgunluğu tetikleyebilecek büyük dengesizlikler sergilemediğini ve makul bir küresel büyümenin sağlam kurumsal temellerin ve destekleyici politikanın bir arada olmasının küresel ekonominin makul bir hızla genişlemeye devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu