Yatırım yapmaya başla!

Kriz ve Terör Girişimcileri de Etkiledi

Kriz ve Terör Girişimcileri de Etkiledi

G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi dün İstanbul’da başladı. TÜGİAD başkanlığında gerçekleştirilen zirveye katılım beklenenin altında oldu. Zirveye 1000 katılımcı beklenirken, 600 girişimcinin katıldığı görüldü. Ülkede yaşanan terör eylemleri, siyasi belirsizlik ve küresel kriz gibi etkenler girişimcileri de etkiledi.

Hem dünya genelinde yaşanan kriz hem de ülke genelinde yaşanan zor günler nedeniyle beklenenden az girişimcinin zirveye katıldığını belirten TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı bu durumun nedenlerini de dile getirdi. 1000 kişilik bir grup beklediklerini söyleyen Çuhacı, 400 kişilik eksikliklerini özellikle vurguladı. TÜGİAD Başkanı, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da içinde bulunduğu ekonomik kriz ve kötü durumdan dolayı, çoğu yabancı katılımcının gelmek istemediğini belirtti.

Çuhacı, zirveye katılmak isteyenlerin yaklaşık 2-3 bin dolar ödemek zorunda olduğunu ve genç girişimcilerin asıl hedefinin burada projelerini satarak para elde etmek olduğu söyledi. Çuhacı açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi; “Buraya katılacak genç girişimcileri paranın kaynağı olan G20 Zirvesi’ne katılmaları için Ankara’ya götürdük. Onları hem yurt içindeki hem yurt dışındaki paranın kaynağı olan büyük sermaye sahipleriyle görüştürdük, tanıştırdık. Zirvenin 3. günü, yaklaşık 300-350 katılımcı bir araya gelerek B2B görüşmeleri yapılacak.

Zirve’nin açılışında konuşma yapan TÜGİAD 14. ve 15. Dönem Başkanı Ali Yücelen, ülkede yaşanan terör olaylarına değindi. Yücelen; “Ulusumuz savaş ve terör olaylarından çok acı çekti. Türkiye’nin sınırları dünya terörizm sınırları haline geldi. Biz bir trajediye tanık olduk. Bu trajedi bize bütün ulusların kendi sorunlarıyla baş başa kalarak yalnız olduğunu gösterdi,” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, artan terör olayları sebebiyle özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yatırım yapmak isteyenlerin tedirgin olduğunu ve olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Zeybekçi, 1 Kasımda yapılacak seçimlerin ekonomiye herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağından da bahsetti ve şu sözleri söyledi; “Yapısal anlamda baktığımız zaman, ekonomimizin hiçbir göstergesi Türkiye’de olumsuz bir beklentiyi desteklemiyor. Ne cari açığımız, ne bütçe açığımız, ne dış ticaret dengemiz, ne de başka bir yerde açıklarımız asla ve asla bunu desteklemiyor. Ama diğer taraftan seçimlerin olduğu bir anda terör eylemlerinin de bölücü terör örgütünün de faaliyetlerinin beraber olması; spekülatörlere, fırsatçılara ve bunu şans göre kriz tacirlerine fırsat ortaya çıkartıyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum