Yatırım yapmaya başla!

Kraft Heinz CEO’su Bernardo Hees istifa Ediyor, Yerini AN InBev Yöneticisi Alıyor

Kraft Heinz CEO’su Bernardo Hees’in 30 Haziran’da istifa edeceği, yerine bira devi AB InBev’de pazarlama kurulu başkanı olarak çalışan Miguel Patricio’nun geleceği açıklandı. Detaylar aşağıda;
Kraft Heinz CEO’su Bernardo Hees istifa Ediyor, Yerini AN InBev Yöneticisi Alıyor

Kraft Heinz CEO’su Bernardo Hees’in 30 Haziran’da görevinden ayrılacak olması sektörde yankı uyandırdı. Çünkü Hees’in ayrılışı, dört yıl önceki oluşumdan bu yana güç durumda olan şirketteki en önemli yönetici değişikliğine işaret etti. Hees’in yerine 2012’den geçen yıla kadar Anheuser-Busch InBev’de pazarlama kurulu başkanı olarak görev yapan ve yirmi yıldır bira devinde çalışan Miguel Patricia’nın getirileceği söylendi.

Ayrıca Hees’in yavaş büyüyen gıda endüstrisindeki satışları artırmak için çabalayan Kraft Heinz’den kritik bir zamanda ayrıldığı vurgulandı. Keza firma, ikinci en büyük hissedarı olan 3G Capital tarafından yaratılmış iş modeli hakkında yatırımcıların soruları ile karşı karşıyaydı. Öte yanda hisseleri bu yıl kabaca yüzde 23 oranında düşen Kraft Heinz, düşüş sonucunda 40 milyar dolar piyasa değerine gerilemişti.

İki ay önce yaptığı hayal kırıklığı yaratan açıklamalarıyla da Kraft Heinz Warren Buffett’a 4.3 milyar dolar kaybettirmişti.

Kraft Heinz Hisseleri Düşüyor Çünkü şirket, temettülerini yüzde 36 azalttığını, markalarının değerini 15 milyar dolar eksilttiğini ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından muhasebe ve satın alma uygulamalarına karşı bir soruşturmanın başlatıldığını açıklamıştı. Üç kötü haberin birleşimi piyasalarda yankı uyandırarak firmanın piyasa değerini bir gün içinde 16 milyar dolar silmişti. Keza şirketin hisse fiyatı şu anda, 2015 yılında 3G ve Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i tarafından H.J. Heinz ile Kraft Foods’un birleşimiyle yaratıldığı güne kıyasla yarısından daha azdı.

Hees’in yerine getirilecek olan Patricio da konuyla ilgili, “Profilim geleceğe yardımcı olabilir. Bu olanları sevmekle ilgili değil, geleceği anlamakla ilgili. İlerlememiz gerek, takip etmemiz değil” dedi.

Kraft Heinz CEO Miguel Patricia OlacakPatricio ayrıca Kraft Heinz Yönetim Kurulu Başkanı Alexandre Behring’in kendisine birkaç ay önce CEO olmak hakkında yaklaştığını söyledi. CEO pozisyona getirilmesini oybirliği ile kabule den tüm kurul üyeleriyle bir araya geldiğini dile getiren Patricio, odak noktasının Kraft Heinz’in hızını, organik büyümesini, marka inşasını geliştirmek ve şirketi daha fazla tüketici odaklı hale getirmek olacağını aktardı. Kraft Heinz’in hangi konularda hata yaptığı hakkında yorumdan çekinen Patricio, 2 yılını liderlik için harcadığı 6 yılın ardından Kraft Heinz’den istifa etmesinin çok doğal olduğunu belirtti.

Bu arada şirket sözcüsü de Hees’in Kraft Heinz’de 6 yıl geçirdikten sonra diğer projelere odaklanmak için 3G Capital’e geri dönmeye karar verdiğini bildirdi.

Kraft Heinz Büyük Yönetici DeğişikliğiPortekizli olan Patricio, 3G’ye bağlı olmadığını ve Kraft Heinz’in koltuğunda paylaşacak yeni bir bakış açısı olduğunun üzerini çizerek; “tüketici yiyecekleri konusundaki deneyimim ile çok farklı bir arka plan getirdim” dedi.

AB InBev’deki çalışmaları sırasında Patricio, Corona, Budweiser ve Stella Artois gibi markaları yönetmiş, bunların organik satışlarını tek haneli rakamlara kadar hızlandırarak 2018’deki organik büyümenin neredeyse üçte birini temsil etmişti. Pazarlama şefi olarak son yılında da AB InBev, reklam ve yaratıcı iletişim için Cannes Lions ödüllerinde en çok ödül almış marka sahibi olmuştu.

AB InBev’in yanında Philip Morris, Coca-Cola ve Johnson & Johnson’da da görev alan Patricio, gıda endüstrisinin bira sektöründen daha parçalı ve çeşitli olduğunu ama bu konuda endişelenmediğini söyledi. “Tüketici malları tüketici mallarıdır, dönüşümün olduğu yerde fırsat vardır” diyen Patricio, potansiyel elden çıkarmalar ya da satın almalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirketteki başarısını nasıl tanımlayacağına ilişkin olarak ise belirli hedefler vermeden hem üst hem de alt çizgiye bakacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum