Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Etkisini Azaltmak için Aldığı Tedbirler ABD Ekonomisini 5 Trilyon Dolar Eritecek

Yakında 1 trilyon dolardan fazla yeni bir teşvik paketini duyurması beklenen ABD’nin aldığı bu tedbirlerin, GSYH’sine 5 trilyon dolar düşüş olarak yansıması bekleniyor.
Koronavirüs Etkisini Azaltmak için Aldığı Tedbirler ABD Ekonomisini 5 Trilyon Dolar Eritecek
Son Güncelleme: 
Yorum

368 bin koronavirüs vakasının görüldüğü ABD’nin ekonomisinin tarihte görülmemiş derinlikte resesyon yaşaması bekleniyor. ABD Senatosu geçen ay, koronavirüsün ekonomi alanında yarattığı etkileri azaltmak için 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı.

Merkez Bankası ise sınırsız varlık alımı, diğer ülkelerin merkez bankalarına kredi kolaylığı gibi önemli kararlar açıkladı. Önümüzdeki günlerde benzer büyüklükte tedbirlerin alınacağına dair sinyaller verilirken, uzmanlar bu adımların ülke ekonomisinde yaratacağı olumsuzlukları değerlendirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ekonomiye destek için devreye sokulacak olan bir sonraki teşvikin 1 trilyon dolardan fazla olacağını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Teşvik AçıklamasıNancy Pelosi, işsizlik sigortasının uzatılması, tüketicilere yapılan ek ödemeler, gıda yardımı ve küçük işletmelere sağlanan krediler için daha fazla kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu nedenle bir sonraki teşvik paketinin 1 trilyon dolar veya daha fazla olacağını belirtti.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise önümüzdeki 4-8 hafta içerisinde ekonomiyi yeniden açma çağrısı yapabileceklerini söyledi. Salgının merkezi haline gelen New York’ta vaka artışının sabitlenmesiyle ABD ekonomisini yeniden açma planlarının değerlendirildiğini ifade etti.

Blackstone Group Inc. CEO’su Steve Schwarzman, koronavirüsün etkilerini azaltmak için aldığı sıkı tedbirlerin ABD ekonomisini 5 trilyon dolar eriteceğini söyledi.

ABD Ekonomisi 5 Trilyon Dolar EriyebilirSalgının yayılma hızını kesmek için alınan sosyal mesafe kuralının iş dünyasında görülmemiş aksaklık yaşattığını söyleyen Schwarzman, bu durum geçici olsa da her şey üzerinde baskı yarattığını kaydetti.

21 trilyon dolar civarında olan gayrisafi yurt içi hasılanın, koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan teşvikler yüzünden 5 trilyon dolar azalacağını dile getirdi. Hükümetin 2 trilyona ek olarak 1,5 trilyon dolar daha teşvik paketini devreye sokacağını tahmin eden Schwarzman, kendileri dahil tüm şirketlerin salgından olumsuz şekilde etkileneceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu