Paylaşım

Konut Fiyatları Şubat Ayında %10,09 Artış Gösterdi


 

Merkez Bankası tarafından hazırlanan konut fiyat endeksine göre; Şubat ayında ülke genelinde fiyatlar %10,09 oranında artış gösterdi. İstanbul ise 2011 yılından bu yana en düşük artışı kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayına ilişkin konut fiyat endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut fiyatları Şubat ayında %10,09 artış gösterdi. Aylık artış ise %0,94’te kaldı. Aylık bazda en fazla artış İzmir’de olurken, konut satışlarının en yoğun olduğu İstanbul en az artışın görüldüğü şehir oldu.

İstanbul’daki konut fiyatları 2011 yılından bu yana yıllık bazda en düşük artışı gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerde, konut satışlarının Şubat ayında gerilediği bildirilmişti. Konut satışlarında %16,9’luk pay ve 16.247 satış ile İstanbul ilk sırada yer alırken, söz konusu dönemde fiyatlarda %5,15 oranında artış meydana geldi. Diğer büyük şehirlere baktığımızda Ankara’daki konut fiyatlarındaki artışın %6,39, İzmir’dekinin %16,18 olduğunu görmekteyiz.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), geçen yılki teşviklerin tekrarını beklediklerini açıkladı.

16. Gayrimenkul Zirvesi kapsamında konuşan GYODER Başkanı ve Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, 30 Eylül 2017 tarihine kadar alınan teşviklerin tekrarını beklediklerini söyledi. Yetgin, konut kredisi faizlerinin düzenlenmesiyle birlikte sektörün rahatlayacağını ve bu dönemde kredi kullanımında artış olacağını belirtti.

Konut kredileri 2016 yılındaki darbe sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile düşmüştü.

Ancak konut kredisi faizlerindeki düşük seviye çok uzun sürmedi ve son bir yılda aylık %1,23 ile son 8,5 yılın zirvesini gördü. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, konutta KDV oranı uygulaması, kredi faizlerinin gelir vergisi matrahından indirilmesi, tapu harcı indirimi ve yabancıya vatandaşlık için 1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı şartının 300 bin dolara çekilmesi gibi taleplerinin olacağının sinyalini verdi.

İstanbul Finans Merkezi ile ilgili teşvik paketinin bir an önce çıkarılması gerektiğini söyleyen Yetgin, sektörü yeniden canlandırmak için 150 metrekareden büyük olan yerlerde KDV oranının %18’den %8’e indirildiğini, tapu harcının binde 20’den binde 15’e düşürüldüğünü hatırlattı.

Yerli inşaat malzemesi kullanıldığı için emlak sektörü döviz kurlarındaki rekorlardan etkilenmedi.

%80’e yakın yerli malzeme kullanıldığını söyleyen Yetgin, bu oranın %100’e çıkmasını temenni ettiklerini belirtti. Genel olarak kurdaki artışlardan fazla etkilenmezken, demir, çimento ve bazı kalemlerdeki fiyat artışının maliyet baskısı yarattığını söyledi. Herkesin fedakarlık yaptığı bir süreçten geçildiğini belirten Yetgin, ellerinden geleni yapmalarına rağmen konut fiyatlarının önümüzdeki dönemlerde bir miktar daha artmasını beklediklerini söylerek sözlerini noktaladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın