Yatırım yapmaya başla!

Kira Fiyatları Neden Artıyor?

Kira Fiyatları Neden Artıyor?

Herhangi bir evin kira bedeli belirlenirken genel olarak, evin özelliklerinin yanında, bulunduğu çevre ve ulaşım kolaylığı gibi faktörlerin etkisi olur. Ancak bunların dışında ülke enflasyonunun durumu da kiraların artışını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden kiralık bir dairede yaşayan veya işyeri olan herkes gelecek yılın kirasını daha zamanı gelmeden düşünür, ne kadar artacağına dair endişelere kapılır.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, son 6 ay içerisinde İstanbul’un bazı semtlerindeki ev kiralarının önemli ölçüde arttığını belirtti. Bu artışta kentsel dönüşümün ve ülkeye yerleşen Suriyelilerin büyük etkisi olduğunu belirten Aşa, birçok semtte daha önce 1000 liraya kiralanan evlerin, şu an 1500 liraya bile kiralanamayacağını söyledi. Bunlara ek olarak Eylül ayında gelecek olan yeni öğrencilerle birlikte, bu fiyatların daha da artacağını beklediklerini ifade etti.

Kira artışları elbette söz konusu şehrin ilçelerine, mahallelerine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin İstanbul gibi büyük bir şehirde, evin metro, metrobüs ve merkeze olan mesafesi ev kiraları üzerinde etkili oluyor.
TÜİK (2013 Hane Halkı Tüketim Harcamaları Araştırması) tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de tüketim amaçlı yapılan harcamalar içerisinde en yüksek payı % 25 gibi bir oranla konut kiralarının aldığı tespit edildi.

Reidin 2015 Ocak ayı raporuna göre; 2014 Ocak ayına kıyasla Türkiye’deki kiralar % 15,1 oranında artış göstermiş. Söz konusu kira artışları nominal (enflasyon etkisinden arındırılmamış) değerler üzerinden alınmaktadır. Daha net bir bilgi edinmek için, reel değerler üzerinden hesaplama yapılacak olursa, 2014 yılı enflasyonunun tüketiciler için % 8,2 olduğu gözlenmektedir. Yani reel olarak artış % 15,1- % 8,2 arasındaki fark olan % 7’lik miktar oluyor.

Yine Reidin raporuna göre Türkiye’deki 10 yıllık (2004-2014) kira artış oranı ülke genelinde % 250 iken, İstanbul’da bu oran % 285 gibi ciddi bir rakama ulaşmış. Türkiye geneli için son 10 yılın reel artış miktarını da hesaplarsak; % 138’lik bir artış gösteren enflasyon ile birlikte % 250- % 138 arasındaki fark olan % 112’lik bir artış gerçekleştiği görülmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum