Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Kentsel Dönüşümde Tek Taraflı Fesih Hakkı Tanıyan Düzenleme Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde vatandaşın veya yüklenicinin tek taraflı fesih hakkı kullanmasını sağlayacak düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda yapılacak düzenlemeler hakkında vatandaşları bilgilendirdi. 6 Şubat tarihinde, 21 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bina çökmesi olayının gerçekleştiği İstanbul Kartal’daki bölgeyi ziyaret eden Kurum, inceleme sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, kentsel dönüşümde vatandaşa tek taraflı fesih hakkı tanıyan düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu düzenlemenin seçimden önce yetiştirilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumKentsel dönüşüm projeleriyle yapılacak düzenleme sayesinde vatandaşa veya yükleniciye tek taraflı fesih hakkını getirileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Eğer vatandaşımız bir müteahhitle anlaşmış ancak müteahhit edinimini yerine getiremediyse buradaki süreden kaynaklı ihtarları çekmek ve olaya bakanlığın tespitini yapmak suretiyle de tek taraflı fesih hakkını getireceğiz.” açıklamasını yaptı. Gerekli kanuni düzenlemenin seçimden önce yetiştirilmeye çalışıldığını, yetişemezse seçimden sonraya kalacağını aktardı.

Müteahhit kaynaklı finansal problemlerin kentsel dönüşüme yansıyan tarafının çözümüne yönelik düzenlemeler de getirilecek.

Müteahhitten kaynaklı finansal problemlerBakanlık tarafından hak sahibi veya müteahhitten kaynaklı sorunların tespit edileceğini, ilk etapta ihtar yapılıp belirli bir süre verileceğini, verilen süre boyunca söz konusu sorun ortadan kalkmamışsa müdahale edileceğini anlattı.

Kentsel dönüşümde yaşanan bu tür sorunları aşmak istediklerini, herhangi bir sorun tespitinde süreci sözleşmenin feshine kadar takip edeceklerini söyledi. Müteahhitten kaynaklı finansal problemlerden kaynaklanan sorunların da kentsel dönüşüm projesine yansımaması için düzenlemeleri öngördüklerini sözlerine ekledi.

Yakın zamanda açıklanacak eylem planı kapsamında 50 bin konutluk dönüşüm hedefleniyor.

50 Bin Konutluk Dönüşümİstanbul genelinde yapılacak olan eylem planının yakın bir tarihte duyurulacağını söyleyen Murat Kurum, bu proje kapsamında 50 bin konutluk gönüllü dönüşümü içerecek bir acil eylem planın da Toplu Konut Daire Başkanlığı eliyle yapılacağını anlattı.

50 bin konuta aynı anda başlanacağını, Gaziosmanpaşa’da yıl sonuna kadar 4 bin 400 konutun ihalesi yapılacağını belirtti. Esenler’de de 60 bin konutluk örnek bir proje yürüterek, vatandaşın bu konuda yaşadığı tüm mağduriyetleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle