Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Günü Karışık Seyirle Bitiren ABD Hisselerine Düşük Hacimli İşlemler Yön Verdi

Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcıların ufak hareketleri nedeniyle ABD'nin hisse senetleri günü karışık bir seyirle kapattı.
Günü Karışık Seyirle Bitiren ABD Hisselerine Düşük Hacimli İşlemler Yön Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de yatırımcıların Noel tatili ve yılbaşı tatilini birleştirerek sakinlik dönemine girmesiyle birlikte ülkenin hisse senetleri günü karışık bir seyirle noktaladı. Piyasada işlem azlığı nedeniyle genellikle düşük hacimli işlemler kaydedildi.

Dow Jones endeksi günün kapanışında kazançlarını 50,13 azaltarak 28.515,45 puana geriledi. S&P 500 endekside %0,02’lik değer kaybı ile 3.223,38 puana indi. Nasdaq endeksi ise iki endeksin aksine kazançlarını %0,08 oranında artırdı ve 8,952,88 puan seviyelerine ulaştı.

Noel ve yılbaşı kapsamında daha uzun bir tatil dönemine giren yatırımcıların hareketleri nedeniyle, işlemlere açık olan piyasaların yüksek hacimli olmayan faaliyetlerle dalgalı bir seyrin etkisi altında olabileceği açıklandı.

Noel ve Yılbaşı Tatili BirleştiABD Başkanı Donald Trump, Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin daha net bir açıklamayla gündeme gelmişti. Dün ülke ile anlaşmanın sonuçlandığını söyledi ve şimdilik bürokrasinin ardından Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapılacak imza töreninin beklendiğini duyurdu.

Diğer taraftan gece saatlerinde yayılan bir haber, ABD’nin Çin ve Rusya ile rekabet ortamını kızıştıracak yeni hamlesinin endişelere neden olduğunu gösterdi. Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre ABD, Afrika’dan başlamak üzere belirli bölgedeki kuvvetlerini farklı yerlere kaydırabilir.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in Batı Afrika’da bulunan kuvvetlerin sayısını ciddi oranda azaltmayı hatta bazı ülkelerden tamamen çıkarmayı düşündüğü iddia edildi.

ABD Savunma Bakanı Mark EsperYetkililerden edilinilen bilgiye göre, Esper Afrika Komutanlığına bölgedeki askerlerin çekilmesi konusunda Ocak ayına kadar bir plan hazırlaması için talimat verdi. Bunun yanı sıra Esper’in Irak’ta sayısı 5000 olan asker sayısını da yarıya düşürmeye karar verdiği öne sürüldü.

Öte yandan ABD’nin ülke dışında sayıları 200 bine ulaşan askerinin olduğu biliniyor. Söz konusu asker çekme operasyonunun ise aslında Çin ve Rusya ile rekabet kapsamında yapılmış olabileceği düşünülüyor. Askerlerin azaltılması Avrupa’nın istikrarını ertelemesinin yanı sıra boşalan yerlere Çin ve Rusya kuvvetlerinin yerleşebileceği ihtimaline dikkat çekildi. Ülkesi adına konuşan Esper, başlıca rakiplerinin Çin ve Rusya olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu