Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Karantina Kurallarının Gevşetildiği Bölgelerde İşletme Sahipleri Oldukça Temkinli

Küresel salgında yavaş yavaş yeniden açılma aşamasına geçiliyor. Bazı bölgelerde kapanan mağazalar yeniden açılırken, işletme sahipleri önlemlere bağlı kalmayı ihmal etmiyor.
Karantina Kurallarının Gevşetildiği Bölgelerde İşletme Sahipleri Oldukça Temkinli
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın aylardır en zorlu mücadelesini verdiği koronavirüste toplam vaka sayısı 3 milyon 402 bine çıkarken, can kayıplarının sayısı ise 239 bini aştı. Verilerin de bize söylediği üzere tehlike ne yazık ki bitmiş değil. Salgın kendini gösterdiği günden bu yana adeta can çekişen ekonomiler ise bir an evvel iyileştirilmeye ihtiyaç duyuyor.

Tehlikenin boyutu her ülkede aynı olmasa da hepsinin tek amacı bu felaketten en az zararla sıyrılmak oluyor. Son günlerde yeni vaka sayısında azalışlar kaydedilmesi endişeleri silmese de bazı bölgelerde ekonomik açılmaya öncülük etti.

Ekonomilerin eskiye dönme çabaları, işletme sahiplerinin sıkı önlemleri eşliğinde ilerliyor.

Ekonomiler Eskiye Dönmeye Çabalıyorİş yerlerinin yeniden açılması binlerce kişinin işsizliğini önlemek bir yana, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça önemli görünüyor. Hükümetler, açılmalara izin verirken elbette virüsün yayılmasını önlemek için oldukça tedbirli olmaları konusunda işletme sahiplerini uyarıyor.

NBC News’in haberine göre, yeniden açılmalardan oldukça memnun olan işletmeciler, hükümet kendilerini doğru yönlendirdiği sürece durumdan oldukça memnun olduklarını açıklıyorlar. Çünkü iş yerlerinin yeniden açılması birçok insanın da yeniden işlerine dönmesini sağladı.

Bazı sıkı kuralların daha esnek hale dönüştürülmesi, aylardır sıkı tedbirlerle kısıtlanan ülkelerde işletme sahipleri hükümetin uyarı ve kurallarını dikkate alarak faaliyetlerine devam ediyor. Maske ile eldiven kullanmak ve sosyal mesafeyi korumak uyulması gereken kuralların en başında geliyor.

29,893 Covid-19 vakasının kaydedildiği ABD’nin Teksas eyaletinde alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar ve sinema salonlarının %25’i Cuma gününden itibaren yeniden açılma izni aldı. Ayrıca muayenehaneler ve diş hekimliği ofislerinin de durumu acil olmayan hastaları kabul etmesi serbestleştirildi.

Teksas’taki işletmeciler masaların birbirine oldukça uzak yerleştirildiğini, aynı anda belli bir sayıdaki müşteriye izin verdiklerini ve el dezenfektanı istasyonu kurduklarını belirtiyorlar.

Salgının en fazla can yaktığı ABD’de Iowa, Utah, Wyoming ve Maine eyaletleri de yeniden açılma kapsamındaydı.
Salgın En Fazla ABD'de Can Yaktı
Kaynak: Worldometer

Ohio’da doktorlar, diş hekimleri ve veterinerler randevulu şekilde çalışmalarına başladı. Tennessee’de hükümet ibadethanelerin %50’sinin yeniden açılmasına onay verdi.

Oklahoma’da ise karantina boyunca aylardır kapalı tutulan işletmelerin sosyal mesafe kurallarını çiğnememek şartıyla yeniden açılmaları kararlaştırıldı. Bölgedeki bir işletmeci, müşterilerin içeri alınmadan önce ateşlerinin ölçüldüğünü ve çıkışların arka kapıdan yapıldığını söyledi.

Indiana Valisi Eric Holcomb ise pek çok bölgede en fazla 25 kişilik toplantılara izin verildiğini ve perakendecilerin %50 kapasite ile çalışabileceğini duyurdu. Bununla birlikte 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ise evde kalmaya devam edecek.

Louisiana’daki evde kalmalarının 15 Mayıs’a kadar devam edeceği öğrenildi. Fakat dün, eyaletteki restoranlarda vatandaşların sosyal mesafeyi koruyarak yemek yemesine izin verildi.

Yeniden açılma hazırlığında olan tüm bölgelerde vatandaşlar ve işletmeciler kurallara dikkat etse de özellikle vaka ve ölüm sayısının fazla olduğu ABD’de gevşetilen kuralların daha kötü sonuçlara yol açmaması umuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu