Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu Bankaları Varlık Fonu’ndan Sermaye Desteği Alıyor

Türkiye Varlık Fonu’nundan (TVF) kamu bankalarına milyarlarca liralık destek geliyor. Haberin detayları aşağıda;
Kamu Bankaları Varlık Fonu’ndan Sermaye Desteği Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Halkbank ile Vakıfbank dün akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) sermaye artırımı hakkında açıklamada bulundu. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ise sermaye benzeri kredi sağlanması için karar aldı.

Buna göre Halkbank ve Vakıfbank’ın çoğunluk hisselerine sahip olan Türkiye Varlık Fonu, her bir bankaya 13,4 milyar lira sermaye artırımına gidecek.

Türkiye Vakıflar Bankası sermaye artırımından elde edilecek fonun kullanım amaçlarını şöyle açıkladı:
Türkiye Vakıflar Bankası Açıklama
Kaynak: KAP

Türkiye Halk Bankası ise KAP’a sunduğu raporunda; “ihraçtan elde edilecek sermaye artırım tutarı ve hisse senedi ihraç primleri, reel sektörün uygun şartlarda finansman ihtiyacının sağlanması amacıyla Bankamızca kullandırılacak krediler ve bankacılık hizmetlerine kaynak temininde kullanılacaktır” ifadeleriyle açıklamada bulundu.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası; “Bankamız sermaye yapısının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Varlık Fonu’na bağlı TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’ndan (PİDF) 1,5 milyar TL tutarında sermaye benzeri kredi sağlaması hususunda girişimde bulunulması ve gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlük Makamının yetkili kılınması kararı alınmıştır” dedi.

Böylelikle üç kamu bankasının toplamda 28,3 milyar TL sermaye desteği alacağı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu