Yatırım yapmaya başla!

Bilinen 124 Tür Kahve Bitkisinin %60’ı Tükenme Riskiyle Karşı Karşıya!

Dünya genelinde en fazla tüketilen içeceklerden biri olan kahve bitkisi tükenme tehlikesi altında. Bilim insanları yaptığı çalışmalar neticesinde, vahşi kahve türlerinin koruma altına alınması gerektiğini belirtti.
Bilinen 124 Tür Kahve Bitkisinin %60’ı Tükenme Riskiyle Karşı Karşıya!

Hiç şüphesiz kahve ve çay hepimizin en çok sevdiği ve en fazla tükettiği içecekler arasında ilk sırada yer alır. Özellikle kahve, güne daha zinde başlamak, uykumuzu kaçırmak ve daha uzun süreler çalışmak istediğimiz zamanlarda sıklıkla başvurduğumuz bir içecektir. Son yıllarda başlı başına bir gelişim gösteren kahvecilik sektörü, bu alanda yeni iş kollarının artmasını sağlamıştır.

Sayıları bir anda artış gösteren ve sadece kahve hizmetinin sunulduğu kafeler, insanları kahve tiryakiliğine doğru yönlendirmektedir. Ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmalar kahve bitkisinin tükenme riski altında olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya genelinde bilinen 124 tür kahve bitkisinin %60’ı tükenme riski altında.

Yapılan araştırmalar dünya genelinde tüm bitkilerin beşte biri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olurken, kahvede bu oran %60 gibi daha yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda.

İngiltere’deki Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde görevli olan Dr. Aaron Davis, vahşi kahvenin korunması için gerekli önlemlerin az olduğunu bu sebeple uzun vadede üretiminin olumsuz etkilenebileceğini aktardı. 75 kahve türünün tükenme riski altında olduğu, 35 tanesinde böyle bir riskin bulunmadığı ve geri kalan türler hakkında ise kesin bir bilgiye erişilemediği ifade edildi.

Arabica kahvesinin 2088 yılına kadar %50 azalacağı öngörüldü.

Aslında bu kadar çok kahve türü olmasına rağmen çekirdeklerini kullanarak farklı türde lezzetler ortaya koyduğumuz sadece iki çeşit kahve bulunuyor. Bunların dışındaki 122 tür vahşi tür olarak tanımlanıyor ve gelecekte kahve bitkilerinin yaşayabilmesi içi genetikleriyle oynanacağı öngörülüyor. Bizim tükettiğimiz kahve çekirdekleri Arabica ve Robusta isimleri ile anılıyor.

Kahve Emtiası Fiyatları için Tıklayın

Diğer vahşi türlerin tadı çok güzel olmadığı için gelecekte genetiğiyle oynanıp, bu iki türün yerine geçmesi tahmin ediliyor. Bilim insanları kahve üretiminin getirdiği riskleri göz önünde bulundurmamız ve gerekli önlemleri almamız konusunda uyarıda bulundu. Doğada bulunan bu vahşi kahve türleri için hiçbir koruma tedbiri alınmadığı, önümüzdeki yıllarda üretim sektörünün sürdürülebilir olması için türlerin korunmasına yönelik çalışmaların hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum