Yatırım yapmaya başla!

Kadın İstihdamında Fransa Modelinin Başarısı

Kadın İstihdamında Fransa Modelinin Başarısı

16-17 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul‘da ilk W20 Zirvesi gerçekleştirildi. W20’nin oluşturulmasındaki amaç, G20‘nin benimsediği taahhütler doğrultusunda ilerleme sağlamaktı. Bu taahhütler arasında; kadınların tam ekonomik ve sosyal katılımı, finansal tabana yayılma ve eğitim konusunda ilerlemesi, her ülkede kadın erkek arasındaki katılım oranının 2025 yılına kadar %25 azaltılması yer alıyor.

Bu konuda ise Fransa oldukça başarılı ilerliyor. Ülke kadın erkek eşitliğini sağlamak ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için her türlü anlaşmayı destekliyor. Kadınların doğurganlık oranına bakıldığında diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça yüksek olduğu görülüyor; ancak bu kadının evde oturması anlamına gelmiyor. Ülkedeki çocuk bakım hizmetleri o kadar yaygın ve başarılı ki kadınların istihdama oranı %80’e ulaşmış durumda.

Fransa’daki çocuk bakım hizmetlerine özellikle değinmek istiyoruz; çünkü ülkenin kadın istihdamında başarılı bir örnek olmasını sağlayan belki de en önemli faktör bu. Çocuk bakım hizmetleri ilk başlarda dernek sistemi ile başlamış, bundan 70 yıl önce ise devlet hizmeti olarak verilmeye başlanmış. Bu çalışmalar kadınların doğum oranını destekleme açısından son derece önemli bir yere sahip.

Kadınların iş dünyasına daha fazla katılımı için çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach; “Bu konu B20 ve C20 zirvelerinde de önemli bir gündem maddesi olarak vurgulandı. Bu süreci destekleyecek bir kamu politikasına ihtiyaç var,” dedi.

Kreşlerin önemine de değinen Domenach; “Her ülkenin kendi kültürü, kendi istekleri var; fakat güçlü bir ekonomi kadınlarının katkısından mahrum kalmamalı. Bu ideoloji veya kutuplaşma ile ilgili bir konu değil, Türkiye’nin çıkarına olacak bir konu,” diyerek değerlendirmede bulundu.

AFD Türkiye Müdürü Bertrand Villocquet ise Türkiye’nin bu konuda Fransa ile aynı düzeye gelmesi durumunda, GSYİH oranının 4-5 puan artacağını belirtti.

Türkiye’deki tüm siyasi görüş ayrılıklarına rağmen, kadın istihdamının artırılması konusunda herkes aynı fikre sahip. Eğer bir kadın çalışmak istiyorsa bunun için imkanlar yaratılması gerekiyor. Fakat burada da çocuk bakım engeli karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki ülkemiz bu konuda epey geri kalmış durumda. 0-6 yaş okul öncesi grupta yeterince uzman personel veya eğitimci yok. Kadınlar çalışabilmek için çocuklarını çok erken yaşta kreşe göndermeyi bir çözüm olarak görüyor; ancak bu kez de kreş fiyatlarının bütçeyi aşan rakamları ile karşı karşıya kalıyorlar. Türkiye’de 3-6 yaş arası 3 milyon çocuk var ve bunların sadece 1 milyonu kreşe gitme şansına sahip. Hemen Fransa ile karşılaştırmasını yapacak olursak, onlarda 3-6 yaş arası çocukların tamamı hatta 4 aylık bebekler bile kreşe gönderilebiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum