Yatırım yapmaya başla!

İstanbul 3. Havalimanı Dünyanın En Pahalısı Seçildi!

İstanbul 3. Havalimanı Dünyanın En Pahalısı Seçildi!

Günümüzde gerek zengin gerekse fakir olan herkes, uzun yolculuklarda havayolu taşımacılığını tercih etmeye başladı. Bunun en önemli nedeni ise uçak biletlerinin eskiye göre bir hayli ucuzlaması oldu. Konuyla ilgili olarak ülkeler oldukça önemli çalışmalar yürütüyorlar. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz senelerde Türk Hava Yolları, geliştirdiği uçağa binmeyen kalmasın projesiyle birçok yolcuyu geleneksel alışkanlıklarından uzaklaştırarak uçağa binmeye teşvik etmişti. Böylelikle uçak kullanımının arttığı bugünlerde mesafeler giderek kısaldı ve havayolu taşımacılıkları giderek gelişti.

Bu yazımızda tam da bu noktada sizlere dünyanın en pahalı havalimanlarını tanıtacağız. Dilerseniz şimdi, bu konuda özel bir çalışma yürüten Alman Die Welt gazetesinin verilerinden destek alarak dünyanın en pahalı 10 havalimanını birlikte inceleyelim.

Öncelikli olarak toplam maliyet açısından 10 pahalı havalimanına bakalım;

İstanbul 3. Havalimanı, bilindiği üzere yapımı henüz devam etmekte olan İstanbul 3. Havalimanı, birçok havayolu şirketinin şimdiden gözdesi olmuş durumda. Türkiye’nin 2023 hedefleri için büyük bir öneme sahip olan, havalimanı toplam maliyetiyle dudak uçuklatıyor. Dünyanın en pahalı 10 havalimanı arasında kendisine birinci sırada yer bulmayı başaran İstanbul 3.havalimanı toplamda 25,6 milyar Euroluk maliyetiyle rakiplerine göz dağı veriyor.

Kansai İnternational Airport,  en pahalı havalimanları listesinde 2. sırada yer almaktadır. Japonya’da Osaka körfezi açıklarında 4 km uzunluğunda ve 2,5 km genişliğinde bulunan Kansai İnternational Airport’un en önemli özelliği ise yapay bir adanın üzerine kurulu olması. Toplam maliyeti ise 17,6 milyar Euro’ya ulaşan havalimanın yolcu kapasitesi ise 23 milyona ulaşmış durumda.

Hong Kong İnternational Airport, en pahalı 3. havalimanıdır. 1998 yılında kurulan havalimanı o dönemin şartlarında Kai Tak Havalimanının ihtiyaçları karşılayamaması üzerine inşa edilmişti. Ünlü mimar Norman Foster tarafından tasarlanan devasa havalimanının en önemli özelliği ise dünyada en çok hava trafiğine sahip havalimanı olması. Toplam maliyeti 17,6 milyar Euro’yu bulan havalimanının yolcu kapasitesi ise güncel verilere göre 68 milyonu bulmakta.

Al Maktoum İnternational (BAE), 4. pahalı havalimanıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliği sınırları içerisinde bulunan havalimanı Dubai World Central’ın ana parçalarından biri olarak önümüze çıkıyor. Toplam maliyeti 10,6 milyar Euro olan havalimanının en dikkat çekici özelliği ise yılda 12 milyon ton kargoya ev sahipliği yapıyor olması. Ayrıca havalimanı yıl içerisinde toplamda 160 milyon yolcu taşıma özelliğine de sahip.

London Heathrow Airport,  5. pahalı havalimanıdır. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan 6 havalimanı arasından öne çıkan havalimanının kuruluşu 1930’a dayanmakta. Havalimanının en büyük özelliği ise toplam yolcu trafiğine göre dünyanın en işlek 3. havalimanı olması. Toplam maliyeti 9,3 milyar Euro’yu bulan havalimanın yolcu kapasitesi ise 74 milyonu bulmakta.

Peking İnternational Airport, 6. pahalı havalimanıdır. Çin’in başkenti Pekin’de 2003 ila 2008 yılları arasında tam 5 yıl inşası sürmüş olan havalimanı, ünlü İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlandı. Havalimanın en önemli özelliği ise kuş bakışı bakıldığında ortaya çıkan inanılmaz görselliği. Terminal binasının iki yanındaki ejderha benzeri şekil ve aerodinamik çatı, havaalanın simgesi haline gelmiş. Toplam maliyeti 5,5 milyar Euro’yu bulan havalimanın yolcu kapasitesi ise 90 milyondur.

Flughafen Berlin Brandenburg, 7. pahalı havalimanıdır. Almanya’da Berlin şehrinin güneydoğusunda bulunan havalimanının en önemli özelliği daha önceden Berlin’de bulunan; Berlin Tempelhof, Berlin Tegel ve Berlin Schönefeld havalimanlarının yerini almış olmasıdır. 2012 yılında inşası tamamlanan ve kullanıma açılanan havalimanın toplam maliyeti ise 5,4 milyar Euro’yu bulmuştur. Havalimanının toplam yolcu kapasitesi ise 27 milyon civarıdır.

Dubai İnternational Airport, 8. pahalı havalimanıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehri ve zenginlerin gözdesi haline gelen Dubai’de bulunmaktadır. Dünyanın yolcu sayısı bakımından en işlek 6.havalimanı olma özelliğine sahip olan havalimanının toplam maliyeti 5,3 milyar Euro olmuştur. Ayrıca havalimanı, yıl içerisinde 2,37 milyon ton kargoya ve 78 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

Denver İnternational Airport, 9. pahalı havalimanıdır. ABD’nin Colorado eyaletinin Denver şehrinde hizmet veren havalimanı dünyanın en işlek havalimanları arasında kendisine saygın bir yer edinmeyi başarmıştır. Havalimanı özellikle ABD ziyaretlerine giden turistler için vazgeçilmezler arasındadır. Toplam maliyeti 4,2 milyar Euro’ya ulaşan havalimanının, yolcu kapasitesi ise 53 milyona ulaşmıştır.

Kuala Lumpur İnternational, 10. pahalı havalimanıdır. Malezya’nın Sepang şehrinde bulunan havalimanın en önemli özelliği ülkenin ve aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın en işlek havalimanlarından biri olmasıdır. 1998 yılında inşası tamamlanan ve faaliyete açılan havalimanının toplam maliyeti 3,1 milyar Euro’dur. Kuala Lumpur İnternational’ın yolcu kapasitesi ise güncel verilere göre 49 milyon civarıdır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum