Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da Koronavirüs Pandemisinin Başlamasından Bu Yana 899 Bin Kişi İşsiz Kaldı

İspanya’da salgının başladığı günden bu yana 550 bini geçici işlerde çalışanlar olmak üzere, 898 binden fazla kişi işini kaybetti.
İspanya’da Koronavirüs Pandemisinin Başlamasından Bu Yana 899 Bin Kişi İşsiz Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını tüm dünyada 940 bin kişinin enfekte olmasına sebep oldu. En çok can kaybı 13.155 ile İtalya’da gerçekleşirken onu 9.387 ile İspanya izliyor. İspanya 104.118 ile vaka sayısında da üçüncü sırada yer alıyor.

İspanya sosyal güvenlik kurumlarından alınan verilere göre salgının başladığı günden bu yana ülkede 898 bin 822 kişi işini kaybetti. Bunların 550 bininin geçici işlerde çalışanlar olduğu belirtilirken en ağır darbeyi turizm ve inşaat sektörünün aldığı kaydedildi.

14 Mart’tan bu yana sokağa çıkma yasağı uygulanan İspanya’da işsizlik fonu başvuruları rekor düzeye ulaştı.

İspanya İşsizlik Maaşı BaşvurularıYapılan açıklamada ülkedeki işsizlik fonu başvurularının 3,5 milyona ulaştığı bildirildi. Ulaştırma Bakanı Jose Luis Abalos, şu anda iki taraflı bir savaşın içinde olduklarını salgınla mücadele ederken aynı zamanda ekonomik faaliyetlerin de devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Salgını tamamen kontrol altına aldıktan sonra ekonomiyi yeniden canlandırmak için çalışmaların başlayacağını aktardı. Yaşananların bugüne kadar benzeri görülmemiş bir durum olduğunu ifade eden Abalos, ülkede bugüne kadar en yüksek aylık işsizliğin kaydedildiğini açıkladı.

İspanya’nın en büyük sendika CCOO lideri Unai Sordo, sağlık alanında yaşananların etkisiyle ülkede neredeyse her şeyin felç olduğunu söyledi.

İspanya'da Koronavirüs Salgınının EtkileriNormalde Mart ayının tatil sezonunun başlangıcı olarak kabul edildiği için birçok sektörde işçi alımının gerçekleştiğini söyleyen Sordo, şu an durumun tam tersi olduğunu belirtti. 14 Mart itibarıyla sokağa çıkma yasağı getirilen ülkede barların, restoranların, otellerin kapalı olması buna bağlı olan birçok sektörü etkiledi.

İşsizlik konusunda en büyük kayıplar turizm ve inşaat sektöründe yaşandı. Öte yandan finansal zorluklarla karşılaşan şirketlerin bir işçinin sözleşmesini geçici olarak askıya alabilmeleri ve geçici işten çıkarma yapabilmelerine imkan veren bir kuralın mevcut olmadığı vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu