Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Kamu Binalarında Enerji Tasarrufu Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamuda enerji tasarrufu ve verimliliği kapsamında 2030'a kadar yüzde 30 tasarruf sağlanacağını bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Bakanlıktan Kamu Binalarında Enerji Tasarrufu Açıklaması
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamuda enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda atacağı adımlar hakkında açıklamada bulundu. Bu yılın başında başlatılan 2030 Enerji Verimliliği Stratejisi ve 2024-2030 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile kamu binalarında 2030’a kadar yüzde 30 enerji tasarrufu hedefleniyor.

Plan kapsamında 1,2 milyon sokak lambasının LED’e dönüşümü de 2030’a kadar tamamlanacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, enerji verimliliğinin öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu vurgulayarak, her alanda enerji verimliliğini teşvik edeceklerini ve yeni yatırımları destekleyeceklerini vurguladı.

Bakanlık, enerji verimliliğini artırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak için çevreci politikalar üretirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2053 yılı için ortaya koyduğu net sıfır emisyon hedefine de odaklanıyor.

Enerji Tüketiminde Yüzde 16’lık Azalma Hedefleniyor

Enerji verimliliği politikaları, hizmet kalitesini düşürmeden ve sosyal refahı etkilemeden enerji verimliliği stratejileri geliştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, bakanlık 2030’a kadar enerji tüketiminde yüzde 16’lık bir azalma ve 100 milyon ton emisyon azaltımına katkıda bulunmayı planlıyor.

Kamu binaları ve sokak aydınlatmaları da strateji ve eylem planında öne çıkıyor. Bakanlık, 2023’e kadar kamu binalarında yüzde 15 tasarruf hedeflerken, bu sayede yıllık 1,1 milyar liralık tasarruf sağlandı. 2024’ten itibaren ise bu hedef iki katına çıkarıldı ve kamu binalarında 2030’a kadar yüzde 30 tasarruf hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Genel aydınlatmada kapsamlı bir LED geçiş programı başlatılırken, 2030’a kadar 1,2 milyon LED armatür kurulması planlanıyor. Elektrik dağıtım şirketleri ve yerel yönetimlerle koordineli bir şekilde çalışılacak.

Bakan Bayraktar da enerji verimliliğinin öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu vurgulayarak, 2030 hedeflerine ulaşmak için ilgili bakanlıklarla iş birliği içinde olduklarını belirtti. Bu haftanın başında  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından kamuda tasarruf planının ayrıntıları açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.