Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Paketi Geldi: Çoklu Maaş ve İnşaatlara Son

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kamuda tasarruf paketini açıkladı. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin içeriği haberde;
Tasarruf Paketi Geldi: Çoklu Maaş ve İnşaatlara Son
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde piyasaların yakından takip ettiği kamuda tasarruf paketinin içeriği açıklanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, paketin kapsamını anlatmak için basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz, bugün açıklanan paketinin devamının olacağı mesajını vererek, “Tek başına bu paketi değil, önümüzdeki aylarda Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığımız hep birlikte yürüttüğümüz çeşitli hazırlıkların devreye girmesiyle bunları sizlere zamanı geldikçe paylaşacağız” dedi.

Kamu hizmetlerini de aksatmadan güncel ihtiyaçların giderileceği sözünü vererek, “Deprem için tahsis edilen 2024 yılı başlangıç ödeneği 1 trilyon 28 milyar TL olmuştur. Bu ödenekler azalmakla birlikte önümüzdeki yıl da devam edecektir” diye konuştu.

Çoklu Maaş ve İnşaatlara Son

Bakan Şimşek, deprem riski olan binalar hariç yeni inşaat alımı ve yapımının 3 yıl durdurulacağını açıklayarak, “Yeni bina kiralanmasına izin vermeyeceğiz, mevcut kiralamaları da peyderpey sonlandıracağız” dedi.

En çok tartışma konusu olan huzur hakkı meselesini de çözmeye odaklanan Şimşek, çoklu maaş alımlarının sonlandığını şu sözlerle açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz.”

Kamuda yeni araç alım ve kiralamalarının da 3 yıllığına durdurulduğunu paylaşarak, ambulans, savunma ve güvenlik alanlarındaki zorunlu ihtiyaçlar dışında makam araçları dahil kamuya yeni araç alımı yapılmayacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı, konuşmasına ilerleyen günlerde kapsamlı çalışmaların da hayata getirileceği haberini vererek şöyle devam etti:

“Deprem ve zorunlu harcamalar hariç, mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15 oranında kesinti yapacağız. Önümüzdeki dönemde kamu ihale reformu, KİT’lerde yönetişim reformu, vergide adalet ve etkinlik, kayıt dışılıkla mücadele gibi alanlarda çalışmalarımızı tamamlayacağız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.