Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ekonomik Çıkmazı: Artan Tüketim Malları İthalatı

Tüketim malları ithalatı kontrol altına alınamıyor. Özellikle binek otomobil ve dayanıklı tüketim malları ithalatındaki artışlar dikkat çekti. İşte detaylar;
Türkiye’nin Ekonomik Çıkmazı: Artan Tüketim Malları İthalatı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de büyüme rakamlarının üzerinde kaydedilen tüketim malları ithalatında yükseliş trendi bir şekilde devam ediyor. 2023’te yıllık bazda yüzde 56,3 artarak 47,6 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşan ithalat miktarı, 2024 yılının ilk dört ayında 17,1 milyar dolara yükseldi.

Bu artış Türkiye’nin genel ekonomik yaklaşımıyla çelişirken, Türkiye özellikle Avrupa’ya odaklanarak ihracata dayalı ve imalat sanayi yoğun bir ekonomi olarak konumlanmayı hedefliyor. Ancak son üç yılda tüketim malları ithalatındaki artış, bu hedefe uygun düşmüyor.

Ekonomim yazarı Mehmet Kaya, bu artışın genel ekonomik büyüme oranlarının üzerinde seyrettiğini vurguladı. Bu durumun hammadde ve ara malları ithalatından daha fazla artış gösteren tüketim malları ithalatının, cari açığın daha fazla artmasına neden olduğuna işaret etti.

2023’teki yüksek artıştan sonra, 2024’ün ilk dört ayında da tüketim malları ithalatında önemli bir yükseliş yaşandı. Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 oranında bir artış kaydedildi.

Söz konusu artışta özellikle binek otomobiller ve dayanıklı tüketim mallarının payı büyük oldu. Binek otomobil ithalatındaki artış, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 164’e ulaştı. Dayanıklı tüketim mallarındaki artış ise yüzde 189’a yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Tüketim malları ithalatındaki bu patlama, ihracat tarafında endişe verici bir tabloyu beraberinde getirdi. 2024 Ocak-Mart dönemi ihracatı, özellikle tüketim malları kategorisinde yüzde 12,4 oranında düşüş gösterdi.

Genel ticaret sistemine göre çeyreklik bazda genel tüketim malları ithalatı 2020’den bu yana incelendiğinde tüketim malları ithalatı artışının 2022’de belirginleşirken, 2023’ten itibaren hızını artırdığı ve 2024 ilk çeyreğine de güçlü girdiğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.