Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Kritik Türkiye Raporu: Büyüme Tahmini Geldi

Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunu güncelleyen Birleşmiş Milletler, 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7’ye çıkardı.
BM’den Kritik Türkiye Raporu: Büyüme Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM), 16 Mayıs’ta Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2024 raporunun yıl ortası güncellemesini paylaştı. Raporda küresel büyüme tahmini, ekonomik değerlendirmeler ve beklentiler yer aldı.

Uzun süre yüksek kalan faiz oranları, jeopolitik krizler, iklim riskleri ve borç sürdürülebilirliği gibi zorlukların kalkınma kazanımlarını tehdit ettiği, büyüme için engel oluşturduğu belirtildi.

BM, küresel ekonomik büyümenin 2024’te yüzde 2,7, 2025’te ise yüzde 2,8 seviyesinde olacağını öngördü. Raporda 2024’e yönelik büyüme tahmini ABD için 0,9 puan artarak yüzde 2,3’e çıkarıldı ve Çin’deki büyüme oranının yüzde 4,8 olmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye için de değerlendirmelerin yer aldığı çalışmada, Türkiye’nin 2024’te yüzde 3,2 büyüyeceği  öngörüldü. İç talebin yumuşaması ve ithalatın düşmesi nedeniyle Türkiye’nin cari açığının daraldığı aktarıldı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin 2024 yılı için büyüme tahminini aşağı yönlü güncelledi ve yüzde 3’ten yüzde 2,7’ye indirdi.

Yüksek Enflasyon Vurgusu

Birleşmiş Milletler, özellikle gelişmekte olan ülkelerin boğuştuğu yüksek enflasyon oranlarına işaret etti ve bu ülkelerin yüksek borçlanma maliyetleri, kalıcı döviz kuru baskıları ve kalıcı siyasi istirarsızlık gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın