Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Türkiye Raporu: Büyüme Tahmini Düşürüldü

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) paylaştığı raporda, Türkiye için 2024 yılı büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti. Ayrıntılar geliyor...
EBRD’den Türkiye Raporu: Büyüme Tahmini Düşürüldü
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisiyle Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminlerini güncelledi. Buna göre, bu yıl Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 2,7 olacak ve 2025’te yüzde 3’e ulaşması bekleniyor.

EBRD, Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda, faaliyet gösterdiği ekonomileri değerlendirerek yayınladı. Geçen yılın Eylül ayındaki bölgesel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3 olarak revize eden banka, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini de Eylül’deki yüzde 3 seviyesinden aşağı çekerek yüzde 2,7 olarak güncelledi.

Bu revizyonun arkasında, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasındaki sıkılaşmanın devam edeceği beklentisi etkili oldu. Rapor, Türkiye’nin ekonomi politikasının vergi artışları ve daha güçlü makro ihtiyati politika tedbirleriyle sıkılaştığını belirtirken, geçen yılın ekonomik büyümesinin ise deprem sonrası yeniden yapılandırma çabalarının etkisiyle hizmet sektörü tarafından yönlendirildiğini vurguladı.

EBRD geçen yılın Haziran ayından bu yana daha geleneksel politikalara dönüşün, yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güveni artırdığı ve Türkiye’nin kısa süre önce bir derecelendirme kuruluşundan 10 yılı aşkın bir süre sonra ilk ülke not artışını aldığına dikkat çekti.

Buna karşın yüksek enflasyon, Avrupa’da daha yavaş büyüme, bölgedeki jeopolitik gerilimlerin artması ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları gibi faktörlerin, küresel finansman koşullarının daha sıkı olmasına neden olabileceği uyarısına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

EBRD’nin Türkiye’deki yatırımlarının büyük bir kısmı özel sektöre yönelil oldu. Banka 2009’dan bu yana 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine 19,8 milyar euro yatırım yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.