Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Düzenlemesi TBMM’de

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor. Detaylar haberde…
Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Düzenlemesi TBMM’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TBMM Genel Kurulu’nda, Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ilk üç maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasının yanı sıra, kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin Kooperatif Bilgi Sistemi’ne (KOOPBİS) aktarılması gereken belgelerin geçiş süreci uzatılacak. Bu süre uzatımı, Ticaret Bakanlığı tarafından bir yıl olmak üzere iki defa daha yapılabilecek.

Bu süre içinde KOOPBİS yükümlülüğüne uymayan kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve memurları hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Yeni düzenleme, 26 Nisan 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ayrıca, kooperatiflerin ana sözleşmelerini intibak ettirmeleri için öngörülen süre, iki yıl daha uzatılacak.

Teklif kapsamında, Anayasa Mahkemesinin kararı gereği Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da da değişiklik yapılacak. Buna göre, dolu kadrolarda derece değişikliği ile boş kadrolarda sınıf, unvan ve derece değişiklikleri Rekabet Kurulu kararıyla yapılacak, ancak sadece cetvellerde yer alan kadro unvanlarıyla sınırlı olacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın